• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Horskí záchranári chcú znížiť počet lavínových nešťastí, pomôcť majú novinky (video+foto)

Horskí záchranári chcú znížiť počet lavínových nešťastí, pomôcť majú novinky (video+foto)

V slovenských horách ročne záchranári evidujú 200 až 400 lavín.

5.12.2023 (SITA.sk) - Horská záchranná služba (HZS) prichádza počas tejto zimnej sezóny s viacerými novinkami. Zámerom je znížiť počet zásahov či nešťastí v horách, a to aj v dôsledku lavín.

Horskí záchranári vynovili internetový portál laviny.sk a uviedli novinku vo svojej aplikácii – lavínový modul. Ten užívateľom poskytne detailný prehľad o aktuálnych lavínových výstrahách.

Informovali o tom predstavitelia HZS počas tlačovej konferencie na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Práve počas minulej zimnej sezóny si totiž lavíny vyžiadali šesť obetí, čo je výrazne nadpriemerné číslo. Prvú smrteľnú nehodu v tejto súvislosti zaevidovali už vlani v septembri.

Aplikácia Horská záchranná služba

Podľa riaditeľa HZS Mareka Biskupiča počet zásahov v horách z roka na rok narastá. Hlavným spoločným menovateľom nešťastí na horách je podľa jeho slov precenenie síl, a napriek ľahkej dostupnosti údajov aj neinformovanosť o počasí, podmienkach a výstrahách.

„Zásahy našich záchranárov sú čoraz náročnejšie. Turisti sa pohybujú v náročnom teréne a opúšťajú značené turistické chodníky, aj keď nemajú potrebné skúsenosti a výstroj," poznamenal. Záchranárom už štvrtý rok pomáha pri práci spomínaná aplikácia Horská záchranná služba, ktorú si stiahlo a využíva takmer 139-tisíc ľudí.

Notifikácia s podrobnými informáciami

Od začiatku fungovania si pomocou nej privolalo pomoc viac ako 600 ľudí, z toho 120 ľudí len za tento rok. Každoročne v nej pribúdajú nové funkcionality, ktoré prinášajú užitočné informácie pre turistov a záchranárom uľahčujú ich prácu.

„Najnovšie bol v spolupráci s centrom lavínovej prevencie do aplikácie pridaný úplne nový modul, ktorý poskytne užívateľom detailný prehlaď o aktuálnych lavínových výstrahách. Ak užívateľ v aplikácii HZS odoberá výstrahy pre vybranú horskú oblasť, ktorá ho zaujíma, aplikácia mu pri zmene podmienok tiež odošle aktuálne hlásenie s informáciou o lavínovom nebezpečí formou notifikácie," vysvetlil Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti, ktorá aplikáciu vyvíja.

Notifikácia s podrobnými informáciami príde turistovi aj vtedy, ak si v Knihe vychádzok a túr naplánuje túru v danej oblasti. Aplikácia HZS po novom obsahuje a odosiela aj upozornenia o aktuálnych lavínových výstrahách na Slovensku, v Česku aj Rakúsku.

Šanca stretnúť sa“ s lavínou je vysoká

Riziko podľa nej priamo úmerne stúpa s ohľadom na strmosť terénu, zmeny počasia a zaťaženie snehovej pokrývky.

„Vo väčšine prípadov ide o uvoľnenie lavíny samotnými turistami alebo skialpinistami, ktorí zle odhadli terén. Verím, že nový lavínový modul v aplikácii HZS prispeje k lepšej informovanosti a pomôže tak predchádzať zbytočným stratám na životoch," poznamenal riaditeľ Strediska lavínovej prevencie HZS Filip Kyzek.

Vynovený interný portál aplikácie zase okrem iného umožňuje podľa Maleňáka v ideálnych podmienkach aj videohovor z miesta udalosti. Do príchodu záchranárov môže operátor s turistom komunikovať prostredníctvom chatu, v rámci ktorého je možné odosielať fotografie či návody prvej pomoci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie