• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Horeckého ministerstvo upravilo podmienky kvalifikácie učiteliek materských škôl ale aj spájanie vysokých škôl do konzorcií

Horeckého ministerstvo upravilo podmienky kvalifikácie učiteliek materských škôl ale aj spájanie vysokých škôl do konzorcií

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký

Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký po dnešnom rokovaní vlády vyzdvihol štyri priority pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a špotru (MŠVVaŠ) SR z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Zvýšenie kvalifikácie učiteliek

Podmienkou Európskej komisie (EK) na alokáciu finančných prostriedkov bolo, okrem iného, zvýšenie kvalifikácie učiteliek v materských školách.

„Tu som vďačný všetkým, ktorý sa podieľali na revízii Plánu obnovy a odolnosti, že sme prvotnú verziu upravili presnejšie na potreby a špecifiká Slovenskej republiky tak, aby to boli naozaj šaty šité na mieru.


Zaviedli sme rozumný kompromis, aby v každej materskej škole bol aspoň jeden zamestnanec pedagogický, ktorý má vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, teda bakalára, a aby v predprimárnom povinnom vzdelávaní pre päťročné deti boli vedené tieto deti taktiež aspoň pani učiteľkou, ktorá je bakalár,“ uviedol minister školstva.

Učiteľky bez desaťročnej praxe by mali do siedmich rokov povinne absolvovať inovačné vzdelávanie, čo je podľa Horeckého v súlade s potrebami praxe.


V porovnaní s pôvodným znením, podľa ktorého mal mať každý pedagogický zamestnanec v škôlke aspoň bakalára, vychádza nové znenie z toho, že na Slovensku je v systéme 23 stredných pedagogických škôl, ktorých absolventky majú dobrú prax. Podľa ministra nechceli, aby sa na ne nahliadalo ako na nekvalifikované.

Spájanie vysokých škôl

Upravila sa aj výzva na „tvrdé“ spájanie vysokých škôl do jedného subjektu. Školy podľa ministra o túto výzvu neprejavili záujem. S EK bola vyrokovaná zmena, ktorej výsledkom je „mäkké“ spájanie vysokých škôl do konzorcií. O tie prejavilo záujem 11 vysokých škôl.

Konzorciá znamenajú zdieľanie niektorých študijných programov, ale i služieb, ako sú knižnice a internáty. Podľa Horeckého to povedie k zefektívneniu využitia zdrojov a zlepší sa aj kvalita ponuky pre študentov. Zároveň by sa tým malo začať aj so systémovou reformou v rámci fungovania vysokých škôl na Slovensku.

Kurikulárna reforma

Minister kládol dôraz aj na kurikulárnu reformu, ktorá by mala viesť ku skvalitneniu vzdelávacieho procesu, pričom dôraz by mal byť kladený na kritické myslenie, prácu so zdrojmi i schopnosť formulovať výstupy.

Horecký tiež spomenul financovanie materských škôl tak, aby sa zvýšila ich dostupnosť. Zavedený bol právny nárok na škôlku tak, aby do nich mohli svoje dieťa umiestniť všetci rodičia, ktorí to potrebujú či chcú.


Celková alokácia na daný účel je vyše 154 miliónov eur, pričom už v auguste minulého roka bola vyhlásená výzva na dobudovanie kapacít. Podľa ministra školstva je potrebné vytvoriť viac ako deväťtisíc miest v materských školách. Uviedol, že obciam a zriaďovateľom poskytujú všestrannú pomoc a podporu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie