• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Homofóbne výroky politikov voči novinárke Tódovej a sudkyni Záleskej odsúdili aj mimovládky

Homofóbne výroky politikov voči novinárke Tódovej a sudkyni Záleskej odsúdili aj mimovládky

Do centra pozornosti sa novinárka a sudkyňa dostali po tom, čo sa na internete objavilo video z ich spoločnej dovolenky v Tatrách.

11.8.2023 (SITA.sk) - Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko odsúdili homofóbne výroky politikov a ďalších osôb vo verejnom priestore smerované voči novinárke Monike Tódovej a sudkyni Pamele Záleskej.

Urobili chybu

Organizácie zároveň pripomínajú, že homofóbia zabíja a nepatrí do verejného diskurzu. Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher rozumie Tódovej a Záleskej, že si chceli uchovať svoje súkromie v tajnosti, najmä z dôvodu homofóbnych útokov.

Zároveň však tvrdí, že novinárka, sudkyňa, ale aj Denník N, pre ktorý Tódová pracuje, urobili chybu, keď neinformovali o vzťahu vopred, nech je jeho skutočný charakter akýkoľvek. Aj napriek tomu však nikto podľa Weisenbachera nemá právo na homofóbne útoky.

Šírenie homofóbnej nenávisti

„Nemusíme byť fanúšikmi Moniky Tódovej alebo Denníka N. Koniec koncov aj on sám v minulosti publikoval texty, ktoré boli z hľadiska homofóbie problematické. Mali by sme však chápať rozdiel medzi legitímnou kritikou za etické a profesionálne pochybenie a šírením homofóbnej nenávisti," uviedla koordinátorka Dúhového Slovenska Zuzana Slamená v tlačovej správe.

Dodáva, že homofóbne reakcie vedia pomôcť v predvolebnom boji, ale spoločnosti škodia z krátkodobého aj z dlhodobého hľadiska.

Tódová je dlhoročnou novinárkou, ktorá vyšetrovala vraždu Jána Kuciaka a Záleská je sudkyňou Špecializovaného trestného súdu a rozhodovala vo viacerých medializovaných kauzách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie