• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Holandsko pošle na Slovensko vyše 150 vojakov, ktorí pomôžu Nemcom pri nasadení obranného systému Patriot

Holandsko pošle na Slovensko vyše 150 vojakov, ktorí pomôžu Nemcom pri nasadení obranného systému Patriot

Systémy Patriot holandská armáda nasadila počas dvoch vojen v Perzskom zálive a v rokoch 2013 - 2015 aj v Turecku.

8.3.2022 (Webnoviny.sk) - Holandsko pošle na Slovensko zhruba 150 až 200 vojakov v rámci posilnenia východného krídla NATO. Holandsko na žiadosť aliancie spolupracuje s Nemeckom na nasadení systému protivzdušnej obrany Patriot na Slovensku a vojaci ho budú sprevádzať.

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová sa v utorok vyjadrila, že vládna koalícia v princípe súhlasí s nasadením vo východnom krídle a vojaci tam poputujú, akonáhle to formálne schváli kabinet.

Systém Patriot dokáže podľa holandského ministerstva obrany zostreliť lietadlá, vrtuľníky a riadené strely až do výšky 20 kilometrov.

Svoje systémy Patriot holandská armáda nasadila počas dvoch vojen v Perzskom zálive a v rokoch 2013 - 2015 boli nasadené aj v Turecku na zachytávanie rakiet zo Sýrie.

USA vyšlú do Európy ďalších 500 vojakov, smerovať budú do troch krajín

Spojené štáty majú momentálne na európskom kontinente približne 100-tisíc vojakov. Informuje o tom web npr.org s odvolaním sa na predstaviteľov Pentagonu. Súčasťou uvedeného počtu sú i doplnkové jednotky, ktoré sa v regióne dočasne striedajú.


USA najnovšie v reakcii na ukrajinskú krízu posielajú do európskych krajín NATO ďalších 500 vojakov. Tieto americké sily pôjdu do Grécka, Nemecka, Poľska a Rumunska.

Rusi sú na Ukrajine čoraz zúfalejší, ale zdvojnásobili brutalitu

Ruské jednotky na Ukrajine sú „čoraz zúfalejšie“, no zároveň „zdvojnásobili brutalitu“. Pre BBC Breakfast to potvrdil britský minister obrany Ben Wallace.


„Rusko stále nepokročilo, máme 13. deň. Ten severný smer, o ktorom sme často hovorili, je stále dosť zaseknutý, takže nepostupuje,“ poznamenal Wallace. Dodal, že Spojené kráľovstvo zvýši objem pomoci Ukrajine, no podrobnosti oznámi až v stredu pred poslancami britského parlamentu. Británia podľa neho naďalej pomáha organizovať dodávky pomoci cez NATO a ďalšie krajiny EÚ.


Čo sa týka Poľska, ktoré by mohlo dodať lietadlá pre boj na Ukrajine, povedal, že v súčasnosti trvá debata o tom, či by tak Poľsko mohlo učiniť. „Náš názor je taký, že na bilaterálnej úrovni by o tom malo rozhodnúť Poľsko,“ podotkol.


V súvislosti s bezletovou zónou nad Ukrajinou, o ktorú žiadal tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj, Wallace poznamenal, že Spojené kráľovstvo nie je za zavedenie takejto zóny. Podľa neho by poškodila Rusko, no aj Ukrajinu. Namiesto toho podporuje možnosť ďalšej protivzdušnej pomoci.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie