• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Holandská vláda chce zatvoriť všetky norkové farmy v krajine, šíri sa v nich koronavírus

Holandská vláda chce zatvoriť všetky norkové farmy v krajine, šíri sa v nich koronavírus

Norky infikované vírusom našli od vypuknutia pandémie na 42 farmách v Holandsku.

28.8.2020 (Webnoviny.sk) - Holandská vláda chce do budúceho roka zatvoriť všetky norkové farmy v krajine v dôsledku narastajúceho počtu infekcií novým koronavírusom v týchto zariadeniach.

V piatok o tom informovali ministerstvá poľnohospodárstva a zdravotníctva. Vláda vyčlenila 150 miliónov eur na vyplatenie farmárov.

Možná nákaza od zvierat

Norky infikované vírusom našli od vypuknutia pandémie na 42 farmách v Holandsku a vláda tento rok uviedla, že je "pravdepodobné", že sa dvaja zamestnanci nakazili od zvierat. Prípadom sa začali zaoberať aj výskumníci.

Všetky norky, približne milión jedincov, na nakazených farmách zabili a zaviedli striktné hygienické nariadenia s cieľom zastaviť šírenie vírusu.

"Je znepokojujúce, že aj napriek prísnym pravidlám nebolo možné získať kontrolu nad šírením vírusu v tomto sektore," vyjadril sa minister zdravotníctva Hugo de Jonge.

Štvrtý najväčší producent

Norkové farmy chceli zakázať v krajine do roku 2024, no najnovšie sa o to pokúsia do jari 2021, čo uvítali aj ochranári zvierat.

Holandsko je štvrtý najväčší producent cennej kožušiny na svete, a to po Dánsku, Číne a Poľsku. Infikované norky našli už aj na farmách v Španielsku a v americkom Utahu.

Viac k téme: Koronavírus, norkové farmy

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie