• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Hlohovec nevníma koncept inteligentných miest ako preteky, inovatívne monitoruje ovzdušie

Hlohovec nevníma koncept inteligentných miest ako preteky, inovatívne monitoruje ovzdušie

Monitoring ovzdušia je pilierom zlepšovania jeho kvality.

16.8.2023 (SITA.sk) - Filozofiu smart cities nechápu v 20-tisícovom okresnom sídle v Trnavskom kraji ako samoúčelné preteky o najnovšie vymoženosti. Vnímajú ho ako nástroj na rozumný manažment mesta, dosahovanie efektivity jeho správy a prevádzky a zvyšovanie kvality života obyvateľov.

Trinásť veličín na troch frekventovaných miestach

Spomenuté meteostanice v Hlohovci na frekventovaných uliciach Nitrianska, Hlohová pri kruhovom objazde a Dušana Jurkoviča pri ceste II/513 osadili na stĺpoch pouličného osvetlenia už koncom roka 2018 ako súčasť jeho smart modernizácie a pridanú hodnotu k základnej funkcionalite.

Kompaktné environmentálne stanice KES-1 sú prepojené s diaľkových riadením CityTouch LED osvetlenia (konkrétne ide o 2 542 takýchto úsporných svetelných zdrojov) a sledujú dovedna 13 veličín. Patria medzi ne aj hodnoty prachových častíc PM2,5 a PM10, oxidu uhoľnatého, oxidu dusičitého, oxidu siričitého, ozónu a UV žiarenia. Hlohovec bol prvým mestom na Slovensku, ktoré zmenilo svoju sieť pouličného osvetlenia v takomto rozsahu.

Frašták hostiteľom Smart City Academy

Zlepšovanie kvality ovzdušia prostredníctvom sofistikovaného monitoringu a zavádzania vyspelých riešení a opatrení je hlavným cieľom konkrétneho programu Smart City Academy. Viaczložkový projekt spadá do agendy neformálneho združenia inteligentných miest Smart Cities Klub (SCK) a spolufinancujú ho z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Zďaleka nie je náhoda, že Hlohovec ako člen SCK už v decembri 2019 hostil jeden z workshopov Smart City Academy.

Technológie majú potenciál umožniť ľuďom jednoduchšie a dostupnejšie využívať služby samosprávnych jednotiek. Radnica považského mesta ruží deklaruje, že za smart považuje aj zabezpečenie vysokej transparentnosti chodu municipality a participáciu, respektíve zapájanie verejnosti do rozhodovania. Deje sa to predovšetkým cez rozhrania Odkaz pre starostu, Hlas občanov či Sensoneo na smart manažment odpadov.

V odberovej používateľskej rovine sú občanom "Fraštáku" k dispozícii bezplatné SMS-notifikácie aj e-mailové správy – newslettre, ďalej informačný systém (eGOV) a geografický informačný systém (webGIS) mesta, či údaje o drevinách na území mesta na webe Stromy pod kontrolou.

Klimasken na stanovenie stratégie

Hlohovec v roku 2018 realizoval systém energetického manažmentu budov mesta, a to inštaláciou zariadení na báze "internet of things (IoT)" s integráciou merania a odpočítavania stavov spotreby. Už o rok skôr Vodárenská spoločnosť Hlohovec sprevádzkovala automatizovaný systém riadenia procesov prevádzky verejného vodovodu a kanalizácie.

V roku 2020 zase ako súčasť projektu LIFE Deliver, ktorý v spolupráci s partnermi realizuje Karpatský rozvojový inštitút, Hlohovec otestoval Klimasken – nástroj na prípravu lokálnej stratégie na zmeny klímy. S indexom 42 vyšiel o čosi lepšie ako Košice (40), ale zaostal za Prešovom (49) a hlavne bratislavskou Karlovou Vsou (62).

Unifikovaný analytický a komparačný online nástroj Klimasken v sústredných kružniciach rozdelených na štyri kvadranty vyhodnocuje desiatky indikátorov expozície jednotlivých budov i celých mestských častí voči prejavom zmeny klímy (Hlohovec štítok 68), citlivosti a adaptívnej kapacity oblasti (36), produkcie skleníkových plynov a jej znižovania (50) a pripravenosti inštitúcií realizovať adaptačné a mitigačné opatrenia (16).

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie