• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Hlas žiada zaisťovanie migrantov, zrušenie mimoriadnej covidovej situácie, vojakov na hraniciach a odvolanie Hamrana

Hlas žiada zaisťovanie migrantov, zrušenie mimoriadnej covidovej situácie, vojakov na hraniciach a odvolanie Hamrana

Peter Pellegrini a  Denisa Saková predstavili riešenia migračnej krízy premiérovi Ľudovítovi Ódorovi.

5.9.2023 (SITA.sk) - Zaistenie nelegálnych migrantov až do dôsledného preverenia ich totožnosti, posilnenie ochrany slovenských hraníc armádou, zrušenie mimoriadnej situácie kvôli Covidu pre možnosť vrátenia migrantov do inej krajiny a odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

To sú riešenia migračnej krízy, ktoré v utorok predseda Hlasu Peter Pellegrini a podpredsedníčka Denisa Saková predstavili premiérovi Ľudovítovi Ódorovi. Stretnutie sa konalo na podnet predsedu vlády.

Signál pre prevádzačov

„Policajný prezident Štefan Hamran nám včera oznámil, že na migrantov si „musíme zvyknúť“. Nie, pán Hamran, ľudia na Slovensku si na toto určite zvykať nechcú. Ak polícia nezvláda svoju základnú úlohu – pomáhať a chrániť bezpečie slovenských občanov – mal by pán Ódor pána Hamrana z funkcie okamžite odvolať,“ povedal po rokovaní Peter Pellegrini.

Denisa Saková pripomenula, že zákon v konkrétnych paragrafoch umožňuje obmedziť na slobode nelegálneho migranta a zaistiť ho až do komplexného preverenia jeho identity.

„Slovensko má zariadenia, ktoré na tento účel môže využiť. Okrem uistenia sa, že konkrétny nelegálny migrant neznamená pre ľudí na Slovensku hrozbu, je toto opatrenie dôležitým signálom pre prevádzačov, že Slovensko nie je žiadne korzo pre nelegálnu migráciu,“ upozornila Denisa Saková.

Vojaci na hraniciach

Tretím opatrením Hlasu je okamžité posilnenie ochrany slovenských hraníc armádou.


„Ak mohli vojaci asistovať pri vytieraní nosov, strážiť okresné cesty počas pandémie, len aby slovenskí občania nemohli navštíviť rodinu aj v susednom okrese, potom môžu aj pomáhať chrániť Slovensko pred nelegálnymi migrantmi,“ zdôraznil Peter Pellegrini.


Štvrtým opatrením je okamžité zrušenie mimoriadnej situácie kvôli ochoreniu Covid 19, ktoré na Slovensku stále platí, hoci pandémia sa dávno skončila.


„Stále platná mimoriadna covidová situácia bráni možnosti readmisie, teda vydávania nelegálnych migrantov späť do krajín, z ktorých na Slovensko prišli,“ uzavrel Peter Pellegrini.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie