• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Hlas stráca na Smer už päť percent, OĽaNO je v prieskume za stranou SaS a KDH nad šiestimi percentami

Hlas stráca na Smer už päť percent, OĽaNO je v prieskume za stranou SaS a KDH nad šiestimi percentami

Na voľbách sa podľa prieskumu plánuje určite zúčastniť 43 percenta respondentov a skôr zúčastniť 16 percent.

24.3.2023 (SITA.sk) - Najvyšším volebným potenciálom disponuje Smer-SD, nasledujú Hlas-SD, Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita. Prieskum robila agentúra MEDIAN SK od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 076 respondentov starších ako 18 rokov.

Sulíkovci sú pred OĽaNO

Volebný model ešte nezachytáva podporu strany Demokrati, ktorej vznik bol ohlásený až 7. marca. Podľa prieskumu by najviac percent získala strana Smer-SD, ktorú by volili 19,5 percenta opýtaných.

Druhý by skončil Hlas - SD s podporou 14,5 percenta a prvú trojicu strán s najväčšou podporou uzatvára hnutie Progresívne Slovensko, ktorému by odovzdalo svoj hlas 11,4 percenta účastníkov prieskumu.

Do parlamentu by sa ešte dostali strany Sloboda a Solidarita (9,2 percenta), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (8,5), Sme rodina (7,4), Kresťanskodemokratické hnutie (6,3) a Republika (6,1 percenta).

Kotlebovci a Za ľudí mimo parlamentu

Pred bránami parlamentu ostali Slovenská národná strana (4,2 %), Kotlebovci - ĽSNS (3,1 %), Aliancia (2,6 %) aj Za ľudí (2,2 %).

Strana Smer-SD by mala v parlamente 36 poslancov, Hlas-SD 26, Progresívne Slovensko 21 zákonodarcov. Za stranu Sloboda a Solidarita by v Národnej rade SR sedelo 17 poslancov, za hnutie OĽaNO 15, za hnutie Sme rodina 13 zástupcov. Zhodne po 11 poslancov by malo Kresťanskodemokratické hnutie a hnutie Republika.

Určite k volebným urnám nepríde 31 percent opýtaných a skôr nepríde 10 percent účastníkov prieskumu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie