• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Hlas spečatil spojenie s Druckerom a Dobrou voľbou, strana je podľa Pellegriniho pripravená vyhrať voľby

Hlas spečatil spojenie s Druckerom a Dobrou voľbou, strana je podľa Pellegriniho pripravená vyhrať voľby

Podľa predsedu Hlasu sa Slovensko nachádza na križovatke a záleží na voličstve, akú cestu si vyberie.

10.6.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) schválila na sneme strany svoj volebný program a spájanie so stranou Dobrá voľba.

Do predsedníctva boli dovolení Tomáš Drucker, Michal Kaliňák a Kamil Šaško. Strana o tom informovala v tlačovej správe.

Upratovanie chaosu a neporiadku

Snemu politického subjektu v Púchove sa zúčastnilo vyše 900 delegátov, schválili tiež Deklaráciu hodnotových princípov pre vládnu spoluprácu.

Strana je podľa svojho predsedu Petra Pellegriniho pripravená na volebné víťazstvo a prevzatie zodpovednosti za riadenie štátu.

„Hlas má jasnú ambíciu vyhrať tieto parlamentné voľby a byť rozhodujúcou silou pri vytváraní novej vlády. Vlády zodpovednej, dôveryhodnej a odborne pripravenej, ktorej nebude hroziť medzinárodná izolácia a za ktorú sa jej občania hanbiť ani doma, ani v zahraničí. Takáto vláda bude mať pred sebou dve zásadné úlohy," uviedol predseda Hlasu-SD.


Jednou z nich je podľa Pellegriniho upratanie chaosu a neporiadku, ktorý tu ostal po predošlých vládnych činiteľoch.

Voličstvu ponúkajú silný štát

„A potom ju čaká kľúčová, dovolím si povedať historická úloha. Nová vláda musí naštartovať proces dlhodobých a pozitívnych zmien, ktoré dokážu posunúť Slovensko po tridsiatich rokoch vpred," vraví Pellegrini.

Hlas-SD ponúka podľa svojho predsedu voličstvu silný štát, ktorý ich bude chrániť pred potravinovou aj energetickou krízou a bude pomáhať rodinám i zraniteľným skupinám.


S klesajúcou životnou úrovňou obyvateľstva by podľa Hlasu mali klesať aj platy politikov. „V sociálnej oblasti Hlas-SD vo svojom programe okrem iného mladým ľuďom ponúka takzvaný štartovný balíček – vysoký príspevok od štátu po ukončení školy, aby mohli buď splatiť svoje študentské pôžičky alebo si zabezpečiť bývanie," píše strana v tlačovej správe.


Pre rodiny plánujú úpravu sociálnych dávok, ale aj takzvanú rodinnú kartu. „Pôjde o zľavu na tovary a služby, poskytované štátom, samosprávou alebo občianskymi združeniami," vysvetľuje politický subjekt.

Chcú vyrovnať regionálne rozdiely

Podľa Pellegriniho je prioritou Hlasu kvalita života človeka, ale chce sa zamerať i na vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi, a to skrze národný program na odstránenie týchto rozdielov.


„Prijímame záväzok, že do dvanástich rokov vyrovnáme regionálne rozdiely a sme pripravení každý okres navštíviť dvakrát,“ deklaroval Pellegrini.


„Chceme vyhrať s našou ponukou slušnej a kultúrnej politiky, s politikou silného štátu a účinnej pomoci ľuďom. A aby sme voličom uľahčili ich rozhodovanie, je nevyhnutné povedať im aj to, z čoho si budú vyberať. Môžu sa rozhodnúť pre návrat do minulosti so všetkými jej rizikami a negatívami. Môžu sa rozhodnúť, že chcú pokračovať v súčasnom marazme a chaose, ktorí tu spôsobili páni Matovič, Heger, Sulík, Kollár a pani Remišová. Môžu dať opäť priestor experimentu s politikmi, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s riadením štátu," uviedol Pellegrini.

Experiment za desiatky miliónov

Podotkol však, že takýto experiment Slovensko naposledy stál desiatky miliónov eur, a tiež tisíce životov.


„A napokon, môžu sa rozhodnúť voliť budúcnosť, voliť lepší život každého jedného človeka v pokojnej a súdržnej spoločnosti. Toto je alternatíva, ktorú dnes ponúka Hlas,“ uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie