• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Hlas-SD vyzýva ministrov, aby zrušili nákup ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Oshkosh. Ódor podľa Kmeca zavádza

Hlas-SD vyzýva ministrov, aby zrušili nákup ľahkých obrnených vozidiel 4×4 Oshkosh. Ódor podľa Kmeca zavádza

Podľa Hlasu už z predmetného materiálu vyplýva, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu dane z pridanej hodnoty vo výške 34 miliónov dolárov, ktoré nemajú krytie v štátnom rozpočte.

13.7.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva vládny kabinet na zrušenie rozhodnutia o nákupe ľahkých obrnených vozidiel 4x4 Oshkosh.

„Vyjadrenia predsedu úradníckej vlády o tom, že nejde o žiadny obchod vzhľadom na financovanie prostredníctvom fondu FMF (Foreign Military Financing - zahraničné vojenské financovanie, pozn. SITA), sú zavádzajúce,“ uviedol člen strany Peter Kmec.

Negatívny dopad na rozpočet

Podľa Hlasu už z predmetného materiálu vyplýva, že Slovensku vzniknú náklady na úhradu dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 34 miliónov dolárov, ktoré nemajú krytie v štátnom rozpočte. Ako strana ďalej uviedla v tlačovej správe, bude to mať negatívny dopad na rozpočet kapitoly Ministerstva obrany (MO) SR.

Úradnícka vláda podľa politického subjektu nemá mandát na to, aby rozhodovala o takýchto budúcich verejných finančných záväzkoch.

„Navyše, nákup amerických vozidiel Oskhosh je v príkrom rozpore s vyhláseniami vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora o podpore slovenského obranného priemyslu,“ dodal Kmec.

Premrhaná šanca

Hlas-SD poukázal, že na Slovensku sa produkujú štyri typy vozidiel, ktoré sú typovo porovnateľné a cenovo výhodnejšie. Ide o Aligator Master II, Patriot II, Gerlach a Hron.

„Fond FMF by mal byť prednostne využívaný na nákup takej techniky, ktorú na Slovensku nevieme vyrobiť, ktorá nám vo výzbroji súrne chýba a ktorú USA ponúkajú na špičkovej úrovni (strategická ale aj taktická protivzdušná obrana, protidronová ochrana, prostriedky rafioelektronického boja, alebo elektronické prostriedky C4I),“ myslí si Kmec.

Strana Hlas-SD považuje tento krok kabinetu Ľudovíta Ódora za premrhanú šancu využiť americké zdroje na získanie sofistikovanej techniky. Slovenské zdroje podľa nich mali byť použité na podporu domáceho priemyslu, a teda na podporu výroby takýchto vozidiel na Slovensku.

160 nových bojových vozidiel

Z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda vyplýva, že Slovensko nakúpi 160 nových bojových vozidiel JLTV 4x4 v celkovej hodnote 207,5 milióna eur. Väčšina danej sumy, skoro 173 miliónov eur, bude poskytnutá v rámci zahraničného vojenského financovania FMF zo strany Spojených štátov amerických.

Zvyšné financie, ktoré predstavujú DPH, poskytne na kúpu slovenská strana. Konkrétne chce Slovensko zabezpečiť 110 vozidiel JLTV 4x4 Oshkosh s diaľkovo ovládanou vežou CROWS a ďalších 50 kusov s takzvanou osádkovou vežou. Využívané majú byť napríklad pre potreby manévrových jednotiek pozemných síl (zabezpečovacie jednotky a jednotky bojovej podpory), jednotiek Síl pre špeciálne operácie, práporu obrany a ochrany 81. krídla Sliač, vybraných jednotiek bojového zabezpečenia brigády spoločnej podpory Ozbrojených síl SR, ako aj ostatných jednotiek OS SR.

MO SR uviedlo, že požiadalo vládu USA o dodanie JLTV 4x4 v čo najskoršom možnom termíne. Dodávka je tak plánovaná v priebehu roku 2025.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie