• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Hlas-SD sľubuje národnú agentúru pre šport, Pellegrini predstavil päť zmien vo financovaní tejto oblasti (video)

Hlas-SD sľubuje národnú agentúru pre šport, Pellegrini predstavil päť zmien vo financovaní tejto oblasti (video)

Ešte aj najmenej rozvinuté krajiny EÚ investujú do športu dvakrát viac ako my na Slovensku, tvrdí Pellegrini.

16.8.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) má v prípade volebného úspechu v pláne vytvoriť národnú agentúru pre šport, ktorá by bola v gescii predsedu vlády. Líder Hlasu Peter Pellegrini predstavil celkovo päť zmien vo financovaní pre oblasť športu, medzi inými aj ráznu ekonomickú pomoc štátu či rozvoj talentov v regiónoch.

Uviedol tiež, že šport by sa pod vedením Hlasu mohol stať vážnym ekonomickým odvetvím. Zároveň je Pellegrini toho názoru, že šport by mal byť súčasťou zdravotnej prevencie.

Hlas bude investovať do športu

Chcem jasne povedať, že športové odvetvie si zasluhuje väčšiu pozornosť od vlády, väčšiu pozornosť od štátu a silný štát, znamená aj silný šport. Prečo to hovoríme? Je to preto, že ak sme sa s našou ekonomikou dostali približne na 75 percent priemeru EÚ, tak v športe sme na tom oveľa horšie. Je známe, že štáty Európskej únie investujú do športu v prepočte 110,60 eura na obyvateľa, na Slovensku investujeme 28,40 eura. To je približne jedna štvrtina z toho, čo je priemer. Ešte aj najmenej rozvinuté krajiny EÚ investujú do športu dvakrát viac, približne 54,40 eura, ako my na Slovensku. Hlas – sociálna demokracia to ide zmeniť,“ vraví Pellegrini.

Predseda Hlasu považuje šport za premiérsku tému a myslí si, že tak k nemu treba i pristupovať. „Šport potrebuje zastúpenie pri vládnom stole na úrovni rovnej ministrovi a Hlas-SD bude presadzovať také riešenie, aby vznikol silný centrálny orgán pre slovenský šport, ale aby pritom nemuseli vznikať ďalšie košaté administratívne štruktúry a zbytočné náklady,“ vraví.

Za potrebné považuje i skokové navýšenie investícií do športu, v tomto smere chce dosiahnuť, aby sa Slovensko prinajmenšom priblížilo k priemeru Európskej únie, kde verejné investície do športu dosahujú 110 eur na obyvateľa.

Navýšia rozpočet na podporu športu

Najviac potrebuje infraštruktúra – je treba posilniť a navýšiť rozpočet Fondu na podporu športu, ktorý podporuje rekonštrukciu a budovanie športovej infraštruktúry na Slovensku. Treba podporiť samosprávy, lebo sú najväčším prevádzkovateľom športovísk na Slovensku, a ktoré predošlé aj súčasná úradnícka vláda hodili cez palubu, ale finančne posilniť treba aj ďalšie inštitúcie – Slovenský olympijský a športový výbor a športové zväzy," skonštatoval líder Hlasu a dodal, že nemožno opomenúť ani znevýhodnených športovcov.

Prostriedky však podľa Pellegriniho treba dostať najmä na začiatok športovej pyramídy, a to do športových klubov, oddielov či k mládežníckym trénerom a ich zverencom.

Vraj ide o pokrytectvo

Strana Demokrati v reakcii na dnešnú tlačovku Hlasu uviedla, že keď mohol Pellegrini podporiť novelu školského zákona z dielne vlády Eduarda Hegera, ktorá by zabezpečila skokovo vyššie financie pre šport, tak za ňu nehlasoval. Predseda strany Demokrati Eduard Heger to považuje za pokrytectvo a dôkaz neschopnosti šéfa Hlasu-SD.

Ako môže Peter Pellegrini predstúpiť pred kamery a bez hanby deklarovať, že chce skokovo zvýšiť investície do športu, keď len pred pár mesiacmi jeho poslanci potopili viac financií pre šport? Novela školského zákona, ktorú sme spolu s kolegami pripravili a predložili parlamentu, totiž okrem komplexných riešení v oblasti športu zaručovala aj navýšenie financovania o 25 miliónov eur,“ poukázal Heger a dodal, že Pellegrini dnes opäť ukázal svoju povestnú dvojtvárnosť.

Dlh na športovej infraštruktúre

Ako informoval kandidát Demokratov Jozef Sýkora, ktorý spoluvytvára program strany pre oblasť športu, od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 je potenciálny kumulatívny objem investičného dlhu na športovej infraštruktúre na úrovni 450 miliónov eur.

V porovnaní s okolitými krajinami dáva Slovensko približne o 50 percent menej financií do výstavby športovísk,“ poukázal a dodal, že chcú zlepšiť systém financovania a nastaviť jasné pravidlá podpory športu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie