• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Hlas považuje programové vyhlásenie vlády za realistické, nerieši však finančnú situáciu samospráv

Hlas považuje programové vyhlásenie vlády za realistické, nerieši však finančnú situáciu samospráv

Líder Hlasu podotkol, že ich bude zaujímať výška vyčlenených financií.

12.6.2023 (SITA.sk) - Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) považuje programové vyhlásenie vlády Ľudovíta Ódora za realistické, štandardné a zodpovedajúce politickému mandátu, ktorý kabinet dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podľa predsedu Hlasu Petra Pellegriniho ale programové vyhlásenie neprináša konkrétne riešenia pre finančnú situáciu samospráv, v zdravotníctve riešenie hrozby prepadu prostriedkov z Plánu obnovy, a to najmä v súvislosti s výstavbou nemocníc, či opatrenia na zníženie cien potravín.

Stabilizovanie verejných financií

Opatrenia v týchto oblastiach označil politický subjekt za veľmi všeobecné, na druhej strane ale ocenil, že medzi prioritami úradníckej vlády je stabilizovanie verejných financií a záchrana prostriedkov z eurofondov. Hlas-SD to uviedol v tlačovej správe.

Oceňujeme snahu pomôcť chudobným ľuďom v boji so zdražovaním potravín a energií. Budeme však pozorne sledovať, na základe akých kritérií chce vláda určiť, kto pomoc potrebuje a kto už nie. O adresnosti sa totiž ľahko hovorí, ale ťažšie je už ju realizovať v praxi. V programe nám chýbajú účinné systémové opatrenia v boji so zdražovaním. Dúfame, že podpora sociálnych služieb z Plánu obnovy sa konečne zaradí medzi priority, lebo dlhodobá sociálna a zdravotná starostlivosť potrebuje nevyhnutne reformu," vyjadril sa Pellegrini.

Reálny odpočet stavu

Doplnil, že v Hlase vítajú aj úsilie o zvyšovanie príspevkov pre zdravotne postihnutých občanov, a tiež pomoc deťom vrátane právnej ochrany. Líder Hlasu ale podotkol, že ich bude zaujímať výška vyčlenených financií.

Pellegrini tiež poznamenal, že od jednotlivých ministrov očakávali, že ešte pre voľbami verejnosti poskytnú reálny odpočet stavu, v akom ostal štát po vládach Igora Matoviča (OĽaNO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demokrati). Potvrdil tiež, že vláde v Národnej rade SR nevyjadria podporu tak, ako to od začiatku deklarovali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie