• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Hladovkári v zariadení pre cudzincov v Medveďove poukazujú na nedostatky, kontroly však žiadne pochybenie neodhalili (video)

Hladovkári v zariadení pre cudzincov v Medveďove poukazujú na nedostatky, kontroly však žiadne pochybenie neodhalili (video)

Organizácia zároveň pripomína zodpovedným inštitúciám, že právo na slobodu možno obmedziť len za špecifických a výnimočných okolností.

25.10.2023 (SITA.sk) - Ľudia, ktorí vyhlásili hladovku v zariadení na zaistenie cudzincov v Medveďove žiadajú svoje prepustenie do otvorených zariadení, prístup k právnej pomoci a možnosť využiť služby sociálnej podpory.

Obmedzenie práva slobody

Konštatuje to organizácia Amnesty International Slovensko s tým, že v útvare sú zaistení prevažne ľudia z Iraku a Turecka, niektorí už niekoľko týždňov až mesiacov.

„Hladovkári poukazujú na viaceré nedostatky, akými sú zaistenie bez udania dôvodu či predpokladanej dĺžky zaistenia, nedostatočné hygienické štandardy a s nimi súvisiace šírenie infekčných chorôb, obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, tlmočníckym a právnickým službám," uvádza Amnestia.

Zároveň pripomína zodpovedným inštitúciám, že právo na slobodu možno obmedziť len za špecifických a výnimočných okolností.

Držanie protestnej hladovky

„Akékoľvek obmedzenie slobody migrantov a migrantiek či žiadateliek a žiadateľov o azyl musí byť jasne stanovené zákonom a v každom jednotlivom prípade musí byť obmedzené na nevyhnutnú dobu, primerané cieľu a nediskriminačné," zdôraznila mimovládna organizácia.

Policajné zaistenie cudzincov na Slovensku sa podľa Amnesty International týka aj ľudí, ktorí požiadali o azyl. Týmto ľuďom by podľa organizácie mal byť umožnený voľný pohyb, prípadne by mali byť prednostne umiestňovaní do otvorených zariadení, nie zaisťovaní.


Takisto organizácia konštatuje, že ľudia, ktorí sa rozhodli držať protestnú hladovku, musia mať prístup k zdravotným službám v súlade s lekárskou etikou.


„Zároveň nesmie byť porušené ich právo na slobodu prejavu, teda za držanie hladovky nesmú byť potrestaní ani donucovaní či inak zastrašovaní k jej ukončeniu," dodala Amnesty.

Zariadenie funguje v súlade so zákonom

Podľa medializovaných informácií začalo 19. októbra 45 osôb protestnú hladovku v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Do zariadenia prišiel v tejto súvislosti na kontrolu aj Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.


Štátny tajomník rezortu vnútra Martin Kralovič v tejto súvislosti povedal, že zariadenie funguje v súlade so zákonom a medzinárodnými smernicami.


„Už tam boli vykonané dve kontroly z okresnej aj krajskej prokuratúry,“ povedal Kralovič s tým, že predmetné kontroly pochybenia neodhalili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie