• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

Hľadá Rusko zámienku na útok? Tvrdí, že má dôkazy o vývoji biologických zbraní na Ukrajine

Hľadá Rusko zámienku na útok? Tvrdí, že má dôkazy o vývoji biologických zbraní na Ukrajine

Rusi tvrdenia nepodložil žiadnymi dôkazmi, zatiaľ čo vysoká predstaviteľka OSN pre odzbrojovanie Izumi Nakamicu konštatovala, že OSN nevie o žiadnych programoch na výskum biologických zbraní na Ukrajine.

11.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) tvrdí, že ruské sily našli dôkazy o pokuse zakryť stopy po biologických zbraniach na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Vasilij Nebenzia to povedal počas rokovania Bezpečnostnej rady OSN, o ktoré požiadalo práve Rusko. Tvrdil tiež, že našli dôkazy o sieti „najmenej 30“ biologických laboratórií, ktorých cieľom bolo posilnenie viacerých „smrteľných ochorení“. Na týchto miestach podľa neho v koordinácii so Spojenými štátmi vykonávali „veľmi nebezpečné biologické experimenty“.

Tvrdenia bez dôkazov

Tieto tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi, zatiaľ čo vysoká predstaviteľka OSN pre odzbrojovanie Izumi Nakamicu konštatovala, že OSN nevie o žiadnych programoch na výskum biologických zbraní na Ukrajine.

Spojené štáty tvrdenia Ruska označili za smiešne a zároveň upozornili, že Moskva by mohla tieto obvinenia bez dôkazov použiť na ospravedlnenie vlastného použitia podobných zbraní proti Ukrajine.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomas-Greenfield uviedla, že ruské tvrdenia sú pokusom „vytvoriť zámienku pre útok“. „Rusko sa pokúša využiť bezpečnostnú radu na legitimizáciu dezinformácií a oklamanie ľudí s cieľom ospravedlniť vojnu prezidenta Putina proti ukrajinskému ľudu,“ skonštatovala.

Žiadne laboratória na vývoj zbraní s podporou USA

Ako dodala, „Ukrajina nemá žiadny program biologických zbraní. Neexistujú žiadne ukrajinské laboratóriá na vývoj biologických zbraní podporované Spojenými štátmi. Nikde v blízkosti ruských hraníc, ani nikde inde“.

Ukrajina podľa nej má laboratóriá, ktoré sa venujú diagnostike ochorení ako je COVID-19, pričom Spojené štáty im pomáhali, aby to robili bezpečne a toto všetko sa dialo verejne.

Sú to práve Rusi, ktorí - porušujúc medzinárodné právo - dlhodobo prevádzkujú program vývoja biologických zbraní,“ dodala Thomas-Greenfield.

Putin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu

Benjamin Ferencz, posledný žijúci prokurátor v Norimberskom procese s nacistickými predstaviteľmi v rokoch 1945 - 1946, vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin by mal skončiť „za mrežami“. Povedal to v rozhovore pre britský The Mirror.

Zločiny, ktoré Rusko teraz pácha na Ukrajine, sú hanbou ľudskej spoločnosti. Zodpovední by sa mali zodpovedať za agresiu, zločiny proti ľudskosti a obyčajné vraždy. Čím skôr začnú ťahať zločincov pred súd, tým šťastnejší budeme,“ povedal Ferencz. Podotkol, že najprv by Rusko potrebovalo úplne novú vládu, aby Putina a jeho okruh najbližších spolupracovníkov mohli zatknúť a uväzniť.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nepovažuje to však za nereálne a tvrdí, že Putin by napokon mohol skončiť vo väzení ako vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič. „Je to veľmi realistické,“ dodal Ferencz, ktorý 11. marca oslávi 102. narodeniny. „Všetko, čo potrebujeme, je odhodlanie to urobiť, Rusi nežijú na Mesiaci. Chcem vidieť Putina za mrežami. Je to možné.“ skonštatoval.

Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti Ukrajiny

Ruská federácia pod vedením prezidenta Vladimira Putina sa nebude chcieť uspokojiť len s kontrolou Doneckej a Luhanskej oblasti na Ukrajine a s anexiou polostrova Krym.


Pre agentúru SITA to povedal Pavel Havlíček, analytik Výskumného centra Asociácie pre medzinárodné otázky so sídlom v Prahe.

Novorusko a Malorusko

Mapa zobrazovala územie Ukrajiny rozdelené do viacerých celkov. Jedným z nich je takzvané Novorusko, ktoré by od Donbasu siahalo až po Charkov na východe a Odesu na západe.

V strede Ukrajiny od Poltavy po Žitomyr by vznikla Ukrajina, označovaná ako Malorusko. Táto časť by zahŕňala aj Kyjev. Západnú Ukrajinu by tvorili územia Halíče a Volyne a poslednými časťami by boli Zakarpatsko a Bukovina.

Na fyzickú kontrolu budú potrebné náklady

Iné scenáre podľa Havlíčka hovoria o rozdelení Ukrajiny podľa rieky Dneper. Dodáva však, že na fyzickú kontrolu väčšieho územia Ukrajiny bude musieť Rusko vynaložiť obrovské zdroje a náklady, ktoré by dozerali na poriadok v obsadených územiach.


„Každopádne to bude Rusko stáť už s ohľadom na dnes prebiehajúci gerilovú vojnu nesmierne množstvo zdrojov a kapacít,“ konštatoval Havlíček.

Snaha Moldavska je hodná potrestania

Politológ tiež zatiaľ vidí ako málo pravdepodobné, že by sa Putin pustil do ďalšej vojenskej expanzie, ktorá by mohla mať za cieľ napríklad Moldavsko, ktorého jedna časť, Podnestersko, je prakticky pod kontrolou Moskvy.

Snaha Moldavska dostať sa pod vedením prezidentky Maie Sandu do Európskej únie (EÚ) môže byť podľa Havlíčka nebezpečná a „hodná potrestania“. „Moldavské ozbrojené sily by potom neboli pre Putina žiadnou veľkou prekážkou. Z opačnej strany je ale riziko v tom, že by si Moskva znepriatelila ďalšiu krajinu a jej spoločnosť,“ uzatvára Havlíček.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa


Počasie