• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Hirman znesie záujmovým skupinám aj modré z neba, tvrdí Galek a zabojuje o povinné uskladňovanie plynu dodávateľmi

Hirman znesie záujmovým skupinám aj modré z neba, tvrdí Galek a zabojuje o povinné uskladňovanie plynu dodávateľmi

Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek sa nevzdáva myšlienky povinného uskladňovania zemného plynu v zásobníkoch dodávateľmi plynu. Súčasný poslanec Národnej rady SR za stranu SaS predložil na rokovanie pléna svoje novely energetických zákonov, ktoré hovoria o povinnom skladovaní plynu v zásobníkoch.

Novela zákona o energetike

Nechce tak už čakať na vládnu novelu zákona o energetike, ktorá bola v parlamente už viackrát na žiadosť súčasného ministra hospodárstva Karla Hirmana preložená na ďalšie rokovanie, a z ktorej vypadla pre dodávateľov plynu povinnosť uskladňovať určité množstvo plynu v zásobníkoch.

Podľa poslancom Galekom predloženej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach a novely zákona o energetike, každý dodávateľ plynu bude mať povinnosť uskladniť v zásobníkoch plynu na vymedzenom území množstvo plynu, vypočítané ako súčin jeho trhového podielu za predchádzajúci rok a celkovej skladovacej povinnosti.

Skladovacia povinnosť

Prevádzkovateľ distribučnej siete, ktorý plní úlohy plynárenského dispečingu na vymedzenom území, oznámi každému dodávateľovi plynu a tiež prevádzkovateľovi zásobníka vypočítanú skladovaciu povinnosť. Prevádzkovateľ zásobníka bude následne povinný zverejniť uskladňovaciu kapacitu dostupnú pre dodávateľa na splnenie skladovacej povinnosti.


Dodávateľ plynu bude povinný prevádzkovateľa zásobníka požiadať o pridelenie uskladňovacej kapacity pre potreby zabezpečenia skladovacej povinnosti za regulovanú cenu a uzatvoriť zmluvu o prístupe do zásobníka a uskladňovaní plynu.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach má priniesť rozšírenie cenovej regulácie v plynárenstve pre plnenie skladovacej povinnosti a spôsob vykonávania cenovej regulácie pre prístup do zásobníka. Galekova novela zákona o energetike by mala právne upraviť skladovaciu povinnosť pre dodávateľov plynu či sankcie až do jedného milióna eur pre prípad neplnenia skladovacej povinnosti.

Podľahol lobistom ?

Poslanec Galek je presvedčený, že minister hospodárstva Karel Hirman podľahol lobistom, keď vypustil z vládnej novely zákona o energetike povinnosť pre dodávateľov uskladniť určité množstvo plynu v zásobníkoch.


„Karel Hirman, toho času sediaci na rezorte hospodárstva, zrazu v tejto veci otočil a je ochotný záujmovým skupinám zniesť aj modré z neba,“ napísal na sociálnej sieti Galek.


Karel Hirman sa voči tvrdeniam poslanca Galeka ostro ohradil. Návrh novely zákona o energetike, ktorá hovorí o zaťažujúcej skladovacej povinnosti pre slovenských dodávateľov plynu, pripravilo podľa Hirmana bývalé vedenie ministerstva hospodárstva, vrátane vtedajšieho štátneho tajomníka Karola Galeka.

Ceny energií dosahovali rekordy


A to na sklonku svojho úradovania v čase, keď situácia na plynárenských trhoch bola výrazne napätá, ceny energií dosahovali svoje rekordy a vládla obrovská neistota v otázke, či bude dostatok plynu na najbližšiu vykurovaciu sezónu.


Vďaka prijatým opatreniam na úrovni celej Európskej únie, ako aj na Slovensku a v neposlednom rade i vďaka výrazne priaznivému vývoju počasia sa však podľa Hirmana situácia podstatne zmenila.

„Už dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny,“ konštatoval Hirman.


Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je podľa neho na mieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie