• Dnes je: Štvrtok 22. apríla 2021 meniny má Slavomír

Herne a kasína sa z Nitry vytratia, poslanci schválili úplný zákaz

Herne a kasína sa z Nitry vytratia, poslanci schválili úplný zákaz

Prevádzkovateľ kasín Róbert Vystavil sa obáva, že úplný zákaz herní a kasín môže spustiť lavínu po celom Slovensku a pripraviť o prácu 15-tisíc ľudí, ktorých tento priemysel zamestnáva.

10.12.2020 (Webnoviny.sk) - Mesto Nitra postupne vytlačí herne a kasína zo svojho územia. Mestské zastupiteľstvo v Nitre schválilo všeobecne záväzné nariadenie s úplným zákazom umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu, ako aj v bytových domoch.

Úplný zákaz hazardu aj bez petície obyvateľov mestám a obciam od 1. novembra umožňuje novela zákona o hazardných hrách. Herne a kasína budú z Nitry miznúť postupne k termínu skončenia ich licencií. Samospráva po tom príde o príjem z poplatkov vo výške približne 600-tisíc eur ročne.

Bezpečnostný či sociálny problém

Primátor Marek Hattas na začiatku trojhodinovej diskusie zopakoval svoj názor, že pre samosprávy je hazard bezpečnostný, sociálny, ekonomický aj urbanistický problém.

Prevádzkovateľ kasín Róbert Vystavil vyjadril obavu z toho, že úplný zákaz môže spustiť lavínu po celom Slovensku a pripraviť o prácu 15-tisíc ľudí, ktorých tento priemysel zamestnáva. Poslanec Peter Oremus navrhol kompromis, ktorým chcel umožniť fungovanie kasín v hoteloch, poslanci však zahlasovali za úplný zákaz prevádzok v meste.

Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením už vlani v júni. Vtedy tak urobili na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí, teda viac ako tretina oprávnených voličov. Krajský súd v Nitre v auguste tohto roku dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu. Schválením nového sa podľa asistenta poslanca Národnej rady SR a primátora Nitry Hattasa Ladislava Mášika ruší platnosť pozastaveného nariadenia.

Zákaz mali schváliť už v novembri

V Nitre mali nariadenie o zákaze umiestňovania herní a kasín mestskí poslanci schvaľovať už v novembri, vtedy však po diskusii materiál z rokovania stiahli.

Od 1. novembra môžu obecné a mestské zastupiteľstvá prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície, v ktorej sa občania sťažujú na narúšanie verejného poriadku. Dovtedy bolo je prijatie nariadenia obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície, ktorú muselo podporiť najmenej 30 percent obyvateľov, v prípade Bratislavy a Košíc platila hranica 15 percent obyvateľov.

Viac k téme: hazard, hazardné hry, herňa, kasíno

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie