• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Heger: Zdraženie elektriny o 50 percent je veľký skok, ale je to stále únosné a vieme to riešiť

Heger: Zdraženie elektriny o 50 percent je veľký skok, ale je to stále únosné a vieme to riešiť

Drahé energie chcú minister aj premiér kompenzovať aj z európskych zdrojov.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) na konferencii Forbesu s názvom Moderná krajina, vyhlásil, že ceny elektrickej energie od januára 2023 aj pri úsporných opatreniach porastú o približne 50 percent.

Vláda však podľa neho intenzívne pracuje na tom, aby to bolo menej. „Ak by domácnosti boli schopné usporiť 15 percent svojej spotreby, tak by sme sa dostali na cenu o 50 percent vyššiu ako tento rok. Čo je dosť veľký skok, ale je to stále únosné a vieme to riešiť kompenzáciami pre najviac dotknuté domácnosti,“ priblížil premiér.

Heger na podujatí pripomenul vyrokovanú dohodu so Slovenskými elektrárňami zo začiatku roka. Najväčší výrobca elektriny vyhradil kapacitu, ktorú vie v silovej zložke poskytnúť domácnostiam za 62,21 eura za megawatthodinu. Otázne však zatiaľ je, o koľko túto sumu navýšia poplatky, ktoré v nej nie sú zahrnuté.

Pomoc pre domácnosti a firmy

Že ceny elektriny vzrastú potvrdil aj nový minister hospodárstva Karel Hirman. „Elektrina bude drahšia, ale bude na znesiteľnej úrovni, ktorú si bude môcť dovoliť každý,“ povedal v pondelok v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.


Opatrenia v boji proti drahým energiám, o ktorých by už tento týždeň mala rokovať vláda a následne parlament, možno budú stáť podľa Hirmana viac ako celá pandémia koronavírusu.


„Pripravujeme viaceré legislatívne návrhy, ktoré pôjdu v skrátenom legislatívnom konaní – tento týždeň by mali byť na vláde a budúci týždeň v parlamente,“ vyhlásil Heger na spomínanej konferencii s tým, že sa pracuje aj na vhodnom riešení zastropovania cien elektrickej energie pre domácnosti podobne ako je to v tomto roku.

Búrlivá diskusia

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v nedeľňajšej diskusnej relácii televízie TA3 V politike uviedol, že vláda chystá niečo podobné ako energetické šeky. „Rokuje sa ešte, v akej výške budú,“ priblížil s tým, že sa pripravuje aj malá schéma energetickej pomoci pre stredné a malé podniky a tiež veľká schéma pomoci pre veľké firmy.


Drahé energie chcú minister aj premiér kompenzovať aj z európskych zdrojov. „Budú to opatrenia, ktoré nemajú od druhej svetovej vojny obdobu,“ myslí si Hirman. Ministra čaká ešte diskusia k boji proti drahým energiám v Európskej komisii. „Diskusia na úrovni Európskej komisii je búrlivá. My však chceme zachovať jednotný európsky trh. Odstrihnúť sa a vytvoriť si izolované ostrovy je cesta do pekla,“ konštatoval Hirman.


Malé, stredné a veľké firmy by mali podľa Hegera získať podporu cez schémy pomoci v závislosti od výšky spotreby elektrickej energie. „Tieto schémy si aktivujeme a budeme mať autorizovaný kanál, cez ktorý budeme vedieť firmám pomôcť – ak budú mať výrazné straty,“ vyhlásil Heger na spomínanej konferencii Forbesu, ale znížené zisky na aktivovanie pomoci podľa neho stačiť nebudú.


Ak by boli opatrenie pre firmy a domácnosti nedostatočné, vláda bude podľa Hegera pripravená zasiahnuť a legislatíva by mala pôsobiť ako „ručná brzda“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie