• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Heger vzdal snahu o zostavenie novej 76-ky, ale na termín predčasných volieb nemajú s Kollárom rovnaký názor (video)

Heger vzdal snahu o zostavenie novej 76-ky, ale na termín predčasných volieb nemajú s Kollárom rovnaký názor (video)

Eduard Heger si chce pozvať zástupcov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina i strán Za ľudí a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb.

17.1.2023 (Webnoviny.sk) - Vzhľadom na to, že na vznik novej 76-ky poslancov chýbajú hlasy strany Sloboda a Solidarita (SaS), diskusia o predčasných voľbách je namieste. V tlačovej správe to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO).

„S iniciatívou na vznik novej 76-ky prišiel pôvodne predseda SaS Richard Sulík deň po odhlasovaní nedôvery vláde. Z môjho pohľadu to malo zmysel, viackrát som dôvody aj verejne komunikoval. Napriek tomu, že Sulíkovi nápad s novou 76-kou po čase odpadol od chuti, kontaktovali ma niektorí poslanci z klubu SaS s tým, že by si vedeli predstaviť jej podporu," tvrdí Heger.

Debaty o novej 76-ke sú uzavreté

Premiér zároveň uviedol, že dnešným dňom považuje všetky debaty o zostavenie novej vládnej väčšiny za uzavreté.

„Na zajtra pozvem zástupcov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina i strán Za ľudí a SaS na rokovanie o termíne predčasných volieb. Aktuálne sa ako najreálnejší javí jesenný termín,"

Júnový termín alebo kompromis

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár ocenil, že strana Sloboda a Solidarita sa rozhodla podporiť myšlienku predčasných volieb.

„Je pravdou, že my sme boli ochotní podporiť zostavenie 76-ky poslancov len pod podmienkou, že pripravíme krajinu k predčasným voľbám. Hnutie Sme rodina podporuje júnový termín predčasných volieb, aby konečne prišla vláda, ktorá bude mať plné kompetencie a dôveru občanov," uviedol Kollár na utorkovej tlačovej konferencii.

Zároveň dodal, že sú ochotní pristúpiť aj na kompromis, ktorým je septembrový termín. „Keď sa väčšinoví partneri dohodnú, že to je možné urobiť len v septembri, nebudeme sa hádzať o zem a budeme s tým súhlasiť. Musíme nájsť také riešenie, s ktorým bude každý spokojní," dodal predseda parlamentu.

Spoločné vyhlásenie štyroch strán

Kollár taktiež uviedol, že konzultuje s lídrami všetkých politických strán, ktoré sú obsiahnuté v parlamente. „Hlavne sa teraz bavím aj s opozíciou. Konzultujeme, aký ústavný zákon prijmeme. Niektorí v ňom nechcú referendum, niektorí tam chcú len referendum. Musíme nájsť jedno riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým," tvrdí líder Sme rodina.

Zároveň požiadal aktérov, ktorí sa zúčastnia na rokovaniach, aby ich viedli dôstojne. „Mám informáciu, ak sa dohodneme štyri bývalé koaličné strany a urobíme spoločné vyhlásenie, podľa všetkého by sme mali vedieť dovládnuť do predčasných volieb v obsadení vlády, aká je teraz," informoval Kollár.

V prípade, ak neprijmú ústavný zákon, všetko podľa šéfa parlamentu padne. „Opozícia potom môže zabudnúť na predčasné voľby a bude vládnuť prezidentka Zuzana Čaputová s vládou, ktorá neprešla voľbami a s vysokou pravdepodobnosťou neprejde ani v parlamente a nebude môcť predkladať legislatívno-právnu iniciatívu, a to by bol ďalší chaos," skonštatoval.

Čaputová trvá na svojom termíne

Prezidentka SR Zuzana Čaputová trvá na tom, aby Národná rada SR do konca januára prijala rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám. Ako ďalej informovala v tlačovej správe, ak sa tak nestane, je pripravená postupovať podľa svojich ústavných kompetencií.

„Po dnešku je zrejmé, že snaha dočasne povereného premiéra SR Eduarda Hegera (OĽaNO) o novú väčšinu v parlamente definitívne nenašla podporu. Všetko úsilie by teda malo smerovať k jedinému rozumnému riešeniu v tejto situácii," uviedla prezidentka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie