• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Heger upozornil predsedníčku Ursulu von de Leyen o tom, že Fico plánuje zrušiť špeciálnu prokuratúru (video)

Heger upozornil predsedníčku Ursulu von de Leyen o tom, že Fico plánuje zrušiť špeciálnu prokuratúru (video)

Cieľom Demokratov je zachrániť a ochrániť právny štát.

4.12.2023 (SITA.sk) - Bývalý premiér a podpredseda strany Demokrati Eduard Heger telefonoval s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von de Leyenovou, ktorú informoval o tom, že vláda Roberta Fica plánuje zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

Cesta do Bruselu

Rovnako o tom telefonicky informoval aj predsedu poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany Manfreda Webera. V pondelok odlieta do Bruselu, kde bude na túto tému hovoriť s predstaviteľmi Európskej únie. Cieľom je vytvoriť tlak na vládu, aby si nemyslela, že jej v tichosti tento krok prejde, informovala o tom v pondelok strana Demokrati na tlačovej konferencii.

Myslím si, že tento týždeň predloží vláda legislatívny materiál, kde bude špeciálna prokuratúra podradená pod generálnu prokuratúru, a tým fakticky zanikne. A prípadne podľa toho, ako bude Andrej Danko dupať nohou, sa to dotkne pravdepodobne aj ŠTS,“ povedal podpredseda strany Juraj Šeliga.

Záchrana a ochrana štátu

Fico sa už podľa Demokratov potajme stretol v Bruseli s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom, ktorému sa snažil pripravované zrušenie špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu prezentovať ako malú reorganizačnú zmenu. Demokrati napísali Reyndersovi list, kde mu vysvetlili postavenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj ďalšie súvislosti.

Veríme tomu, že tento ťah Ficovi, ktorý sa ich snaží v Bruseli opiť rožkom, nevyjde. Ľudia v Bruseli nie sú hlúpi a neustále sa pýtajú,"  skonštatoval Heger. Dodal, že očakáva, že Fico bude jeho návštevu v Bruseli komentovať, že tam chodí vyplakávať alebo očierňovať Slovensko.


Nie je to žiadne plakanie, ale záchrana a ochrana právneho štátu,"  povedal Heger.

Predvianočné zmeny

Predsedovia koaličných strán Robert Fico (Smer-SD), Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Andrej Danko (SNS) sa zhodujú v tom, že špeciálna prokuratúra skončí a zmeny chcú presadiť ešte pred Vianocami. Na osude ŠTS sa zatiaľ nezhodli.

Začala sa akási propaganda, ktorá spočíva v tom, že sa snažia presvedčiť verejnosť, že tieto inštitúcie vlastne nepotrebujeme," hovorí Šeliga. Zdôrazňuje, že tieto inštitúcie majú za sebou už 20 rokov jasné výsledky v boji s organizovaným zločinom a tiež pri vyšetrovaní závažných korupčných káuz či vrážd.


20 rokov mohla fungovať špeciálna prokuratúra fungovať, ale zrazu, keď vyšetruje nominantov Smeru, Hlasu a SNS, je s tým veľký problém," poukázal Šeliga. Podľa neho chce Robert Fico (Smer-SD) dať špeciálnu prokuratúru do rúk generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý bude zametať kauzy pod koberec a zastaví vyšetrovania.


My nebudeme mlčať. Fico sa spolieha na to, že sme unavení, že idú vianočné sviatky, ľuďom bude zapchávať ústa 13. dôchodkami, špeciálnu prokuratúru zruší a nikto si to nevšimne," dodal Šeliga.

Možné zastavenie eurofondov

Predseda strany Demokrati a bývalý minister obrany Jaroslav Naď doplnil, že dnes bude kontaktovať všetkých predstaviteľov opozície, aby sa v boji za záchranu právneho štátu spojili. Podľa neho bude rovnako ako na maďarského premiéra Viktora Orbána, tak aj na Fica, fungovať len nátlak vo forme hrozby zastavenia eurofondov.


Ak Európska únia vyhodnotí, že ide o podkopávanie právneho štátu, tak nám zastavia eurofondy. Ak niečo funguje na Orbána, tak je to zastavenie eurofondov, potom robí ústupky,“ povedal Naď. Upozornil na to, že už aj Peter Pellegrini, ktorý sa pred voľbami vyjadroval veľmi zdržanlivo, už otvorene povedal, že je za zrušenie špeciálnej prokuratúry.


Bojí sa, lebo čo ak sa objaví ešte niekto, ktorí potvrdí tých 150-tisíc eur, ktoré dostal v krabici od šampanského?“ myslí si Naď, ktorý je tiež presvedčený, že keby sa stal Pellegrini prezidentom, rozdal by milosti.


Koho by ste poslali ako prvého domov z väzenia, pán Pellegrini, Kováčika alebo Kočnera? Kto má na vás toho viac, koho sa viac bojíte?“, povedal Naď.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie