• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Heger: Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov

Heger: Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov

Počas minulých rokov sa podľa premiéra vypísalo veľké množstvo programov, ako integrovať rómske segregované komunity do väčšinovej spoločnosti.

8.4.2022 (Webnoviny.sk) - Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov. Váži si ich prínos pre spoločnosť, no zároveň vníma aj ich nevyužitý potenciál. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽaNO) pri príležitosti 8. apríla, ktorý patrí každoročne Medzinárodnému dňu Rómov.

Podľa premiéra sa počas minulých rokov vypísalo veľké množstvo programov, ako integrovať rómske segregované komunity do väčšinovej spoločnosti. Krajina však zaostáva v ich realizácii. V tlačovej správe o tom informoval Matúš Mandrák z Mediálneho tímu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

„Musíme bojovať proti rasizmu a diskriminácii, ktoré vytláčajú Rómov z trhu práce na okraj spoločnosti. Musíme zapájať Rómov do riešenia ich vlastných problémov vrátane zabezpečovania si adekvátneho bývania," dodal premiér.

Poslanec a podpredseda ľudskoprávneho výboru parlamentu Peter Pollák ml. (OĽaNO) avizoval, že v dohľadnom čase predstaví finálne znenie zákona o predprimárnom vzdelávaní pre deti od troch rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Máme na stole rozpracovaný návrh, vďaka ktorému budeme môcť od útleho veku budovať nové generácie Rómov. Cieľom je predložiť tento zákon do parlamentu a schváliť ho ešte v prvej polovici tohto roka," povedal Pollák ml.

Čaputová: Rómske deti zo znevýhodneného prostredia majú malú šancu, aby v živote uspeli. Je to bludný kruh

Rómske deti, ktoré pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, majú veľmi malú šancu, aby v živote mohli uspieť. Študovať na vysokej škole sa na Slovensku nepodarí ani jednému percentu rómskych žiakov.

Dôvodom je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej bludný kruh generačnej chudoby, vylúčenia a mnohokrát aj predsudkov. Hlava štátu to povedala po piatkovom stretnutí s rómskymi študentami pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


„Medzinárodný deň Rómov má poukázať na rovnoprávnosť v zmysle rovností šancí a príležitostí. Práve preto je potrebné, aby štát robil všetky potrebné kroky v systémovej rovine, aby bolo umožnené mladým ľuďom a deťom dať rovnaké šance uplatniť sa a sebarealizovať sa,“ vyhlásila prezidentka.


Pripomenula tiež, že pracovať by sa malo aj na osobnom postoji väčšiny k menšinám vrátane tej rómskej. „Aby sme ľudí nehodnotili podľa farby pleti alebo národnostnej príslušnosti, ale podľa ich vlastných osobnostných kvalít,“ dodala.

Čaputová zaželala všetkým Rómom a Rómkam len to najlepšie k ich medzinárodnému dňu, a to najmä život v rovnosti a dôstojnosti.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) počas prijatia rómskych študentov v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2022.Foto: SITA/Branislav Bibel


Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) počas prijatia rómskych študentov v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2022.Foto: SITA/Branislav Bibel


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie