• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Heger: Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov

Heger: Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov

Počas minulých rokov sa podľa premiéra vypísalo veľké množstvo programov, ako integrovať rómske segregované komunity do väčšinovej spoločnosti.

8.4.2022 (Webnoviny.sk) - Súčasná vláda viacerými krokmi dokazuje, že stojí na strane Rómov. Váži si ich prínos pre spoločnosť, no zároveň vníma aj ich nevyužitý potenciál. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽaNO) pri príležitosti 8. apríla, ktorý patrí každoročne Medzinárodnému dňu Rómov.

Podľa premiéra sa počas minulých rokov vypísalo veľké množstvo programov, ako integrovať rómske segregované komunity do väčšinovej spoločnosti. Krajina však zaostáva v ich realizácii. V tlačovej správe o tom informoval Matúš Mandrák z Mediálneho tímu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

„Musíme bojovať proti rasizmu a diskriminácii, ktoré vytláčajú Rómov z trhu práce na okraj spoločnosti. Musíme zapájať Rómov do riešenia ich vlastných problémov vrátane zabezpečovania si adekvátneho bývania," dodal premiér.

Poslanec a podpredseda ľudskoprávneho výboru parlamentu Peter Pollák ml. (OĽaNO) avizoval, že v dohľadnom čase predstaví finálne znenie zákona o predprimárnom vzdelávaní pre deti od troch rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Máme na stole rozpracovaný návrh, vďaka ktorému budeme môcť od útleho veku budovať nové generácie Rómov. Cieľom je predložiť tento zákon do parlamentu a schváliť ho ešte v prvej polovici tohto roka," povedal Pollák ml.

Čaputová: Rómske deti zo znevýhodneného prostredia majú malú šancu, aby v živote uspeli. Je to bludný kruh

Rómske deti, ktoré pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, majú veľmi malú šancu, aby v živote mohli uspieť. Študovať na vysokej škole sa na Slovensku nepodarí ani jednému percentu rómskych žiakov.

Dôvodom je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej bludný kruh generačnej chudoby, vylúčenia a mnohokrát aj predsudkov. Hlava štátu to povedala po piatkovom stretnutí s rómskymi študentami pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.


„Medzinárodný deň Rómov má poukázať na rovnoprávnosť v zmysle rovností šancí a príležitostí. Práve preto je potrebné, aby štát robil všetky potrebné kroky v systémovej rovine, aby bolo umožnené mladým ľuďom a deťom dať rovnaké šance uplatniť sa a sebarealizovať sa,“ vyhlásila prezidentka.


Pripomenula tiež, že pracovať by sa malo aj na osobnom postoji väčšiny k menšinám vrátane tej rómskej. „Aby sme ľudí nehodnotili podľa farby pleti alebo národnostnej príslušnosti, ale podľa ich vlastných osobnostných kvalít,“ dodala.

Čaputová zaželala všetkým Rómom a Rómkam len to najlepšie k ich medzinárodnému dňu, a to najmä život v rovnosti a dôstojnosti.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) počas prijatia rómskych študentov v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2022.Foto: SITA/Branislav Bibel


Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) počas prijatia rómskych študentov v Prezidentskom paláci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Bratislava, 8. apríl 2022.Foto: SITA/Branislav Bibel

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie