• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Heger: Štát a samospráva sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať

Heger: Štát a samospráva sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať

Predstavitelia Vlády SR sa v utorok stretli so zástupcami samospráv k téme implementácie plánu obnovy.

16.2.2022 (Webnoviny.sk) - Samosprávy sú dôležitým partnerom pri realizácii plánu obnovy v zdravotnej a sociálnej oblasti. V tlačovej správe o tom informoval Úrad vlády SR na margo utorkového stretnutia predstaviteľov vlády so zástupcami samospráv.

Implementácia Plánu obnovy

V utorok (15. februára) sa na Úrade vlády SR stretli predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska, Združenia samosprávnych krajov SK8, ako aj zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska. Témou diskusie bola implementácia Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb.

„Štát a samospráva sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať. Samospráva je organickou súčasťou krajiny a všetci spolu sme v službe občanom. Preto ma veľmi teší, že pokračujeme v intenzívnom dialógu a nachádzame riešenia, ako vďaka plánu obnovy zlepšiť zdravotnú starostlivosť a kvalitu sociálnych služieb na Slovensku,“ povedal predseda vlády.

Modernizácia nemocníc

Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53-miliardy eur. „Z toho skoro miliarda smeruje na investície do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc. Ďalšie investície sú naplánované na podporu zriadenia nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a deti, ktorých je už dnes nedostatok," konštatuje Úrad vlády SR.

Plán obnovy počíta s podporou dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti, kde budú investície smerovať do výstavby a rekonštrukcie zariadení pre seniorov, nízkokapacitných sociálno–zdravotných zariadení, domovov sociálnych služieb, špecializovaných zariadení aj denných stacionárov.

Kľúčové reformy

Súčasťou plánu obnovy sú desiatky reforiem v piatich prioritných oblastiach rôznej náročnosti aj komplexnosti. Spoločným cieľom všetkých reforiem je zlepšiť fungovanie Slovenska pre jeho obyvateľov a urobiť ho odolnejším do budúcnosti.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít: zelená ekonomika (2 301-miliónov eur); vzdelávanie (892-miliónov eur); veda, výskum a inovácie (739-miliónov eur); zdravie (1 533-miliónov eur); efektívna verejná správa (1 110-miliónov eur) a digitalizácia (615-miliónov eur). Je rozdelený na 18 častí, takzvaných komponentov, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote vyše 6-miliárd eur.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie