• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Heger sa pridal k iniciatíve ministrov financií, primárnym cieľom je poskytovanie pomoci domácim podnikom

Heger sa pridal k iniciatíve ministrov financií, primárnym cieľom je poskytovanie pomoci domácim podnikom

Ministri financií navrhujú Európskej komisii pokračovať v rokovaniach s USA, ktoré už dnes prinášajú výsledky smerujúce k zrovnoprávneniu európskych výrobcov.

Poverený predseda vlády a minister financií Eduard Heger sa pridal k spoločnej iniciatíve siedmich ministrov financií Česka, Fínska, Dánska, Estónska, Írska a Rakúska, ktorou vyzývajú podpredsedu Európskej komisie pre ekonomiku Valdisa Dombrovskisa na zachovanie chladnej hlavy pri navrhovaní balíčka opatrení.

Európske spoločenstvo ním plánuje reagovať na americký program podpory zelených technológií.

Dotácie na ekologické technológie vyrobené v Severnej Amerike, vrátane elektromobilov a ich komponentov, boli prednedávnom zavedené americkým zákonom o znižovaní inflácie známym pod skratkou IRA.

Navrhujú pokračovať v rokovaniach

Ministri financií navrhujú Európskej komisii pokračovať v rokovaniach s USA, ktoré už dnes prinášajú výsledky smerujúce k zrovnoprávneniu európskych výrobcov. Rovnako upozorňujú na riziká prípadných pretekov v poskytovaní dotácií medzi Európou a USA, či medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.

Ekonomika čelí mnohým výzvam, ktoré vyvolávajú tlak na verejné financie naprieč členskými štátmi a pri nadmerných a nedostatočne cielených dotáciách by sa mohol destabilizovať vnútorný trhu Európskej únie.

Hrozba nezdravého konkurenčného prostredia

Hrozilo by tak vytvorenie nezdravého konkurenčného prostredia, čo nie je podľa Ministerstva financií SR prospešné pre malé otvorené ekonomiky, akou je napríklad tá slovenská.


Ministri pripomínajú, že netreba zabúdať ani na mnohé z aktuálnych problémov, ktorých vyriešenie môže významne pomôcť efektívnosti, a tým aj konkurencieschopnosti ekonomiky Európskej únie, vrátane tej našej.

Je to najmä znižovanie regulačnej záťaže, zrýchlenie povoľovacích procesov, odbúravanie nadbytočných administratívnych krokov, posilňovanie únie kapitálových trhov.

Vzniknú nové typy fondov?

Niektoré krajiny ako reakciu na americké dotácie navrhujú vytváranie nových typov fondov financovaných zo spoločného európskeho rozpočtu.

„Podľa nášho názoru si takýto krok vyžaduje hlbšiu diskusiu o potrebách a dopadoch takýchto krokov. V prvom rade je potrebné zamerať sa na úspešnú implementáciu existujúcich programov vrátane plánov obnovy a odolnosti. Našim primárnym cieľom tak naďalej zostáva poskytovanie cielenej pomoci domácim podnikom, ktorých ohrozuje energetická kríza a v reakcii na americké dotácie, vyjednanie rovnakých podmienok aj pre naše firmy, ktoré exportujú do USA,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie