• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Heger sa pridal k iniciatíve ministrov financií, primárnym cieľom je poskytovanie pomoci domácim podnikom

Heger sa pridal k iniciatíve ministrov financií, primárnym cieľom je poskytovanie pomoci domácim podnikom

Ministri financií navrhujú Európskej komisii pokračovať v rokovaniach s USA, ktoré už dnes prinášajú výsledky smerujúce k zrovnoprávneniu európskych výrobcov.

Poverený predseda vlády a minister financií Eduard Heger sa pridal k spoločnej iniciatíve siedmich ministrov financií Česka, Fínska, Dánska, Estónska, Írska a Rakúska, ktorou vyzývajú podpredsedu Európskej komisie pre ekonomiku Valdisa Dombrovskisa na zachovanie chladnej hlavy pri navrhovaní balíčka opatrení.

Európske spoločenstvo ním plánuje reagovať na americký program podpory zelených technológií.

Dotácie na ekologické technológie vyrobené v Severnej Amerike, vrátane elektromobilov a ich komponentov, boli prednedávnom zavedené americkým zákonom o znižovaní inflácie známym pod skratkou IRA.

Navrhujú pokračovať v rokovaniach

Ministri financií navrhujú Európskej komisii pokračovať v rokovaniach s USA, ktoré už dnes prinášajú výsledky smerujúce k zrovnoprávneniu európskych výrobcov. Rovnako upozorňujú na riziká prípadných pretekov v poskytovaní dotácií medzi Európou a USA, či medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.

Ekonomika čelí mnohým výzvam, ktoré vyvolávajú tlak na verejné financie naprieč členskými štátmi a pri nadmerných a nedostatočne cielených dotáciách by sa mohol destabilizovať vnútorný trhu Európskej únie.

Hrozba nezdravého konkurenčného prostredia

Hrozilo by tak vytvorenie nezdravého konkurenčného prostredia, čo nie je podľa Ministerstva financií SR prospešné pre malé otvorené ekonomiky, akou je napríklad tá slovenská.


Ministri pripomínajú, že netreba zabúdať ani na mnohé z aktuálnych problémov, ktorých vyriešenie môže významne pomôcť efektívnosti, a tým aj konkurencieschopnosti ekonomiky Európskej únie, vrátane tej našej.

Je to najmä znižovanie regulačnej záťaže, zrýchlenie povoľovacích procesov, odbúravanie nadbytočných administratívnych krokov, posilňovanie únie kapitálových trhov.

Vzniknú nové typy fondov?

Niektoré krajiny ako reakciu na americké dotácie navrhujú vytváranie nových typov fondov financovaných zo spoločného európskeho rozpočtu.

„Podľa nášho názoru si takýto krok vyžaduje hlbšiu diskusiu o potrebách a dopadoch takýchto krokov. V prvom rade je potrebné zamerať sa na úspešnú implementáciu existujúcich programov vrátane plánov obnovy a odolnosti. Našim primárnym cieľom tak naďalej zostáva poskytovanie cielenej pomoci domácim podnikom, ktorých ohrozuje energetická kríza a v reakcii na americké dotácie, vyjednanie rovnakých podmienok aj pre naše firmy, ktoré exportujú do USA,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie