• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Heger predstavil v Bruseli vlastný plán na budúce prerozdelenie vakcín, plán obnovy schvália ministri v stredu (video)

Heger predstavil v Bruseli vlastný plán na budúce prerozdelenie vakcín, plán obnovy schvália ministri v stredu (video)

Slovenský premiér Eduard Heger sa v Bruseli stretol s predsedom Rady Európy Charlesom Michelom.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) prišiel do Bruselu s vlastným návrhom na budúce rozdelenie vakcín proti ochoreniu COVID-19. Plánuje tým vyslať signál, že Slovensko chce byť aktívnym členom Európskej únie a prinášať riešenia k otázkam Európskej komisie (EK).

Uviedol to na utorňajšom tlačovom brífingu pred budovou Európskej Rady po stretnutí s jej predsedom Charlesom Michelom. Na svojej zahraničnej ceste v Bruseli sa stretol aj s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyen.

Heger priblížil, že priniesol návrh, ktorý „zohľadňuje pomerne veľké rozdiely medzi krajinami v tom, ako budú distribuované vakcíny“. Zohľadnená by mala byť podľa neho jednak miera zaočkovanosti a aj množstvo vakcín, ktoré majú krajiny v danom čase k dispozícii. „Z hľadiska jednotného trhu je dôležité, aby sme postupovali v kolektívnej imunite spoločne,“ povedal.

Pozitívna spätná väzba

Na tlačovom brífingu tiež uviedol, že ministri by mali v stredu 28. apríla schváliť Plán obnovy a odolnosti SR. Slovensko dostalo pozitívnu spätnú väzbu na svoj plán obnovy a odolnosti, a to z hľadiska načasovania aj procesu.

Heger priblížil, že o prioritách plánu rokovali dlho a nevznikol pri nich nijaký problém. „Som rád, že do toho termínu 30. apríla budeme schopní podať tento plán obnovy. Zajtra (28. apríla) by mal prejsť na vláde,“ priblížil. Podľa Hegera išlo o potvrdzujúce stretnutie, vďaka ktorému sa bude ministrom rokovať na vláde lepšie, keďže už budú vedieť o pozitívnej spätnej väzbe Európskej komisie. Dodal, že EK slovenský plán pozná veľmi dobre.

Veľká výzva pre Slovensko

Predseda vlády poznamenal, že Plán obnovy a odolnosti SR predstavuje pre Slovensko veľkú výzvu. „Vieme, že Slovensko malo problémy s implementáciou európskych peňazí. O to viac, keď hovoríme o reformách,“ povedal. Zároveň dodal, že podľa neho ide o krok správnym smerom a tiež je to nevyhnutnosť, aby sa zo Slovenska stala úspešná a vyspelá krajina.

Pri otázkach o klíme je podľa Hegera potrebné prihliadať na slovenské reálie a pomery. Ako vysvetlil na tlačovom brífingu po rokovaní s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, Slovensko je silne industrializovanou krajinou. O tejto téme Heger rokoval aj s Ursulou von der Leyen.

Napĺňanie cieľov bude nákladné

„Vieme, že napĺňanie týchto cieľov môže byť aj ekonomicky nákladné a je dôležité, aby sa prihliadalo aj na tieto národné okolnosti a možnosti. Myslím si, že v tomto duchu sa bude viesť aj celá diskusia na túto tému,“ uviedol Heger.

Premiér mal v utorok ešte naplánované rokovanie s lídrom frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfredom Weberom či s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim. Stretol sa aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Súčasťou Hegerovej delegácie je aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a štátny tajomník z jeho rezortu Marian Majer, stála predstaviteľka SR pri EÚ Petra Vargová a veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri NATO Peter Bátor.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie