• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Heger predložil Správu o bezpečnosti Slovenska, situácia bola vlani zložitá aj často konfrontačná

Heger predložil Správu o bezpečnosti Slovenska, situácia bola vlani zložitá aj často konfrontačná

Podľa správy pandémia dočasne utlmila dynamiku väčšiny konfliktov vo svete, avšak prispela k pokračovaniu geopolitického súperenia veľmocí.

10.7.2021 (Webnoviny.sk) - Bezpečnostná situácia bola v roku 2020 zložitá, dynamická, nepredvídateľná a často konfrontačná. Hodnotí to Správa o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2020, ktorú v stredu odobrila vláda. Na rokovanie kabinetu ju predložil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Ako sa uvádza v správe, globálna pandémia ochorenia COVID-19 ovplyvnila nielen bezpečnostnú oblasť, ale aj oblasť verejného zdravia jednotlivých štátov a zapríčinila hospodársku, finančnú, humanitárnu a spoločenskú krízu, polarizáciu spoločnosti, nárast dezinformačných kampaní a kybernetických hrozieb.

Sprievodnými javmi pandémie boli „infodémia“, relativizácia univerzálnych hodnôt slobody, demokracie a ľudských práv, ako aj rast geopolitického napätia.

Pandémia zastavila konflikty

Podľa správy pandémia dočasne utlmila dynamiku väčšiny konfliktov vo svete, avšak prispela k pokračovaniu geopolitického súperenia veľmocí, ktoré sa stalo aj súperením modelov vládnutia.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Stala sa tiež testom riadiacich mechanizmov a infraštruktúry štátu, ktorý potvrdil mimoriadne dôležitú úlohu medzinárodnej koordinácie a spolupráce. Pandémia nastolila aj otázku väčšej sebestačnosti a schopnosti Európskej únie prevziať viac zodpovednosti za vlastnú bezpečnosť,“ skonštatovala správa.

Najzávažnejšie bezpečnostné hrozby

Najväčšou výzvou v bezprostrednom susedstve SR bol aj v roku 2020 pretrvávajúci ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny a pokračujúca okupácia Krymu, ktoré sú podľa podľa správy spôsobené agresiou Ruskej federácie. Materiál schválený vládou sa tiež venuje situácii v Bielorusku a niekoľkotýždňovému intenzívnemu konfliktu v Náhornom Karabachu.

V roku 2020 pokračovali hybridné aktivity tretích strán na „oslabenie jednoty a súdržnosti EÚ a Severoatlantickej aliancie a ukotvenie SR v týchto organizáciách“.

SR čelila aj aktivitám Ruskej federácie, v ktorých zohrávali významnú úlohu tiež proruskí aktivisti. Medzi najzávažnejšie bezpečnostné hrozby asymetrického charakteru naďalej patril podľa materiálu terorizmus vykonávaný teroristickými (džihádistickými) skupinami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie