• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Heger nepodporuje dlhodobé stropovanie cien energií, domácnosti zvládnu zdražovanie aj vďaka zvýšenému daňovému bonusu

Heger nepodporuje dlhodobé stropovanie cien energií, domácnosti zvládnu zdražovanie aj vďaka zvýšenému daňovému bonusu

Premiér Heger sa pri riešení drahých energií radšej prikláňa k dohodám s energetickými firmami.

Premiér Eduard Heger nie je za dlhodobé zastropovanie cien energií na Slovensku. Podľa neho by to bolo škodlivé pre samotný trh.

„Stropovanie cien ak trvá dlho, tak je škodlivé pre trh.

Ak sa chceme rozprávať o krátkodobom zastropovaní tak OK, ale musíme to dobre premyslieť,“ povedal v Bruseli slovenský predseda vlády.

Hľadanie kľúčovej dohody

Premiér Heger sa pri riešení drahých energií radšej prikláňa k dohodám s energetickými firmami.

„Musíme hľadať dohodu s kľúčovými partnermi, ako to uniesť,“ podotkol premiér, pričom pripomenul memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré sľubujú predávať domácnostiam počas najbližších dvoch rokov elektrinu za dohodnutú cenu zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Navýšenie daňového bonusu

Podľa premiéra zvládnu slovenské domácnosti zdražovanie energií aj vďaka navýšeniu daňového bonusu.


„Ak od 1. 1. sa zdvihne úroveň daňového bonusu, tak všetkým rodinám dáme prostriedky, aby mohli zvládať tú vyššiu cenu plynu. Takže dá sa ísť na to tak, že dáte ľuďom viac peňazí, aby to zvládli, alebo potom tak, že zasahujete do trhu a zasahovať do trhu je vždy ekonomicky riskantné,“ uzavrel Heger.

Energetiku na Slovensku čakajú veľké zmeny, parlament schválil aj zimný energetický balíček

Slovenskú energetiku čakajú veľké zmeny. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) definitívne schválili návrhy veľkých noviel zákonov o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach.


Slovensko tak od októbra tohto roka, kedy by mali novely nadobudnúť účinnosť, čaká nový dizajn trhu s energiami.

Energia z obnoviteľných zdrojov

Do slovenskej energetiky sa vďaka veľkej novele zákona o energetike implementuje takzvaný zimný energetický balíček.

Ide o smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z júna 2019 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

Predmetné smernice sú súčasťou legislatívneho balíčka Európskej únie „Čistá energia pre všetkých Európanov“.

Čiastočná deregulácia cien

Veľká novela zákona o energetike okrem iného prináša čiastočnú dereguláciu maloobchodných cien elektriny a plynu.


Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už sľúbil, aj vzhľadom na aktuálny vývoj cien elektriny a plynu na trhoch a vojne na Ukrajine, že zraniteľné domácnosti nezostanú bez regulovaných cien energií ani po pripravovanej deregulácii.

ÚRSO už pripravuje produkt pre domácnosti, ktoré chcú byť naďalej regulátorom chránené.

Noví účastníci na trhu

Novela zákona o energetike taktiež na slovenský energetický trh prináša nových účastníkov trhu s elektrinou a plynom, právnu úpravu akumulácie, úpravu doterajších podmienok pre nasadzovanie inteligentných meracích systémov či nový spôsob obstarávania podporných služieb.


Medzi nových účastníkov trhu budú patriť aktívny odberateľ, energetické spoločenstvo, prevádzkovateľ zariadenia na uskladňovanie elektriny a agregátor.

Rozšírené právomoci úradu

Nová právna úprava obstarávania podporných služieb k dosiahnutiu a udržaniu bezpečnej a spoľahlivej prevádzky prenosovej alebo distribučnej sústavy v reálnom čase čaká prevádzkovateľov distribučných sústav a prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Upravia sa tiež dátové toky spojené s novými procesmi.


Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach prináša rozšírenie právomoci pre ÚRSO, rozšírenie doterajšieho rozsahu vecnej regulácie a rozšírenie právnej úpravy pre riešenie sporov medzi novými účastníkmi trhu s elektrinou.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie