• Dnes je: Utorok 26. októbra 2021 meniny má Demeter

Heger by bol za návrat študentov zo zahraničia, ale priznáva, že Slovensko má obmedzené zdroje

Heger by bol za návrat študentov zo zahraničia, ale priznáva, že Slovensko má obmedzené zdroje

Kvalitných ľudí môže Slovensko získať práve zo študentov či vedcov, ktorí sa vrátia zo zahraničia, myslí si Predseda SAV Pavol Šajgalík.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa so zástupcami vysokoškolskej a vedeckej obce zhodol na potrebe zasadiť sa o návrat študentov zo zahraničia. Priblížil to na tlačovej konferencii po prvom stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a Slovenskej akadémie vied (SAV).

Nosnou témou diskusie bolo identifikovať priority stanovené v programovom vyhlásení vlády a v Pláne obnovy a odolnosti Slovenska a tiež začať efektívnu spoluprácu medzi odbornými obcami a Úradom vlády SR. Stretnutia by mali byť pravidelné, na kvartálnej báze.

Podľa Hegera pandémia ukázala, že veda a výskum majú na Slovensku nezastupiteľnú úlohu, a preto je dôležité a potrebné venovať im značnú pozornosť a investície. Dodal, že z vedy, výskumu a inovácií plánuje urobiť premiérsku tému. Pripomenul, že z plánu obnovy na reformy v oblasti vysokého školstva 213 miliónov eur a na podporu vedy, výskumu a inovácií 633 miliónov eur.

Otázna je podpora odborov

Premiér podotkol, že Slovensko má svoje obmedzené zdroje, a preto je potrebné sa rozhodnúť, do ktorých odborov je potrebné investovať. Zároveň priblížil, že na stretnutí sa zhodli na potrebe zasadiť sa o návrat študentov zo zahraničia.


Vyčlenením financií na zlepšenie infraštruktúry chcú zamedziť veľkému úniku študentov na zahraničné vysoké školy. Plánujú vytvoriť aj prostredie pre zahraničných lektorov či pedagógov, a zvýšiť tak kvalitu vzdelávania.


Prezident SRK Rudolf Kropil ako problém vníma celkovú infraštruktúru vysokého školstva na Slovensku. Cieľom by malo byť zlepšenie podmienok pre študentov, a to cez rekonštrukciu internátov či športovísk a hlavne, aby mali kvalitné priestory na vzdelávanie a podporu učiteľov.

Heger by sa nebál ani internacionalizácie vedy

„Je potrebné vnímať aj geografickú vyváženosť možnosti vzdelávania pre našich ľudí po celom Slovensku. Tu treba, samozrejme, jemnou optikou nastaviť a podporiť to, čo je dobré a zachovať sieť, aby vzdelávanie bolo dostupné širokej vrstve obyvateľstva,“ povedal.


Predseda SAV Pavol Šajgalík vysvetlil, že na to, aby bolo Slovensko úspešnou a inovatívnou krajinou je potrebné dostať do obehu kvalitné vedomosti, kvalitných ľudí. Tých môže Slovensko získať práve zo študentov či vedcov, ktorí sa vrátia zo zahraničia.


Poznamenal, že by sa v tejto veci nebál ani internacionalizácie vedeckého sveta, pretože tá internacionálna komunita v laboratóriách je vhodným motivačným a konkurenčným prostredím na posunutie vpred. Vyzdvihol, že SAV od premiéra získala podporu pri svojej transformácií na verejné výskumné inštitúcie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie