• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

HC Košice utrpeli v Poprade debakel, Spišiaci sa dostali na čelo extraligy (video+foto)

HC Košice utrpeli v Poprade debakel, Spišiaci sa dostali na čelo extraligy (video+foto)

MHk 32 Liptovský Mikuláš zdolal na domácom ľade HK Nitra 5:3 a s piatimi bodmi figuruje na siedmom poste v lige.

23.9.2023 (SITA.sk) - Slovenský hokejový majster HC Košice utrpel v piatkovom treťom zápase extraligovej sezóny 2023/2024 prvú prehru a prišiel o vedúce postavenie v tabuľke.

"Oceliari" prehrali na ľade HK Poprad vysoko 2:7 a klesli na 6. priečku. Po troch kolách má na konte plný počet deviatich bodov iba HK Spišská Nová Ves, ktorý zvíťazil na štadióne HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 a dostal sa na čelo súťaže.

Doplatili na náročný program

Popradčania sa vďaka druhému triumfu v ročníku posunuli na 4. pozíciu v tabuľku so šiestimi bodmi. Obhajcov titulu "vybavili" už v prvej tretine piatimi gólmi. "Všetko šlo podľa plánu, hráči podali skvelý výkon a dokráčali sme k víťazstvu. Nepreceňujeme ho, pretože v hokeji sú zápasy, keď vám vyjde všetko. Po zbabranom zápase v Trenčíne sme zareagovali tak ako má reagovať víťazná mentalita. Nemali sme o sebe žiadne pochybnosti. Nesmieme však zabúdať, že ďalší zápas sa začne od 0:0 a my musíme byť pripravení," uviedol tréner "kamzíkov" Aleš Totter na klubovom webe.

Košičania uzatvárajú prvú šestku ako posledný tím so šiestimi bodmi. Podľa kouča až teraz doplatili na náročný program v hokejovej Lige majstrov.

"Ťažko sa mi hodnotí, boli sme totálne prehraní už od začiatku a neboli sme pripravení. Všade sme boli neskoro, prehrávali sme osobné súboje. Beriem to aj na seba, pripraviť mužstvo je moja úloha. Dostali sme dobrú lekciu, z ktorej sa musíme poučiť. V tejto súťaži musíte tvrdo pracovať a odovzdať na ľade všetko, inak nebudete úspešní," skonštatoval Dan Ceman podľa webu HK Poprad.

Zvolenčanom patrí druhá priečka

Ani v druhom domácom zápase sezóny nebodoval HC Slovan Bratislava, ktorý tentoraz podľahol vicemajstrovi HKM Zvolen 2:5 a klesol v tabuľke na 10. miesto s tromi bodmi. Zvolenčanom patrí druhá priečka so ziskom siedmich bodov. O bod menej majú tretí HC Mikron Nové Zámky aj piaty HK Dukla Trenčín, v ich piatkovom vzájomnom súboji triumfovali "býci" doma 7:2.

Za ním sú trojbodoví Michalovčania a deviaty HC´05 Banská Bystrica, ktorý dosiahol prvé víťazstvo v ročníku v dueli proti nováčikovi HC 19 Humenné (6:4). Bez triumfu aj bez bodu sú zatiaľ predposlední Nitrania a práve hokejisti Humenného, ktorí sú na chvoste tabuľky s najvyšším počtom inkasovaných gólov (18). Menej ako oni ich zatiaľ strelili iba "corgoni" (7).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie