• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Hasiči sa chystajú dať dole lešenie z Burzy v Kodani, v budove sa stále nachádzajú malé ohniská a tony trosiek

Hasiči sa chystajú dať dole lešenie z Burzy v Kodani, v budove sa stále nachádzajú malé ohniská a tony trosiek

Na kontrolu prác podľa jeho slov používajú dron.

19.4.2024 (SITA.sk) - Hasiči v Kodani sa chystajú dať dole lešenie, ktoré nebezpečne visí pred ruinami historickej Burzy. Viac ako 400-ročnú pamiatku v centre dánskej metropoly v utorok zničil rozsiahly požiar, v dôsledku ktorého sa zrútila aj jej ikonická veža a značná časť budovy.

Vo štvrtok sa zase zrútila veľká časť jej vonkajšej steny. Hovorca regionálneho hasičského zboru Veľkej Kodane Tim Ole Simonsen povedal, že inžinieri prehodnocujú, ako dať lešenie preč, ale „je to veľmi náročná práca“.

Malé ohniská a tony trosiek

Zároveň poznamenal, že v budove sa ešte stále nachádzajú malé ohniská a tony trosiek. Utorkový požiar sa podľa všetkého začal na streche počas renovačných prác. Presná príčina však nie je známa a polícia zatiaľ nevošla do zhorenej časti budovy, aby mohla vyšetrovať.

Plány na odstránenie lešenia sú pokusom o zachránenie nepoškodených častí Burzy. Hasiči uviedli, že nevedia, ako dlho to potrvá, a priľahlé ulice sú stále uzavreté. V budove, ktorá bola do požiaru sídlom Dánskej obchodnej komory, sa nachádzalo mnoho umeleckých diel a cenností, ktoré pohotovostným zložkám pomáhali vynášať aj okoloidúci.

Miliónová rekonštrukcia

Predstavitelia obchodnej komory, ktorá budovu vlastní, uviedli, že budovu napriek všetkému zrekonštruujú. O tom, kto tak spraví, zatiaľ nepadlo rozhodnutie. Rekonštrukcia bude stáť milióny, ak nie miliardy dánskych korún, a trvať roky.

Burzu, v dánčine B?rsen, postavili v roku 1615 a je popredným príkladom holandskej renesancie v Dánsku. Dánska burza v nej nesídli od roku 1974. V súčasnosti to bola populárna turistická atrakcia. Jej veža vytvarovaná ako prepletené chvosty štyroch drakov siahala do výšky 56 metrov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie