• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Harmonizácia kapitálového trhu prináša benefity pre emitentov aj majiteľov cenných papierov

Harmonizácia kapitálového trhu prináša benefity pre emitentov aj majiteľov cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) začal pracovať na implementácii spracovania korporátnych udalostí podľa harmonizovaných (zosúladených) štandardov, čo v praxi prinesie viaceré benefity pre emitentov aj majiteľov cenných papierov.

3.8.2023 (SITA.sk) - Konkrétne ide o harmonizovanie zmien či aktivít, ktoré prebiehajú nad existujúcimi cennými papiermi – teda ide napríklad o výplatu výnosov, navýšenie menovitej hodnoty, zrušenie cenných papierov, či valné zhromaždenia. Okrem už spomínaných výhod harmonizácia prinesie aj zjednodušenie cezhraničných operácií pre majiteľov cenných papierov (investorov) či sprostredkovateľov.

Európska únia sa snaží o harmonizáciu kapitálového trhu v rámci Európskej únie už dlhodobo. Ambíciou EÚ je to, aby post-obchodné procesy prebiehali na všetkých trhoch členských krajín rovnako. Tento proces sa začal už po finančnej kríze v roku 2008. Do procesu harmonizácie sa zapojilo aj Slovensko, keďže je súčasťou jednotného európskeho kapitálového trhu.

"V prvej fáze sme nastavili jednotný systém vyrovnania cenných papierov," hovorí Peter Nagy, riaditeľ Úseku prevádzky CDCP." V praxi to znamená, že sa napríklad aplikuje jednotný harmonogram dňa tzn. sú stanovené presné termíny jednotlivých procesov v rámci vyrovnania, denné a nočné spracovanie sa začína v tých istých časoch pre všetky centrálne depozitáre, ktoré sú zúčastnené v Target2-Securities." Rovnako sa harmonizovali aj valné zhromaždenia, zjednotili sa pravidlá, ako o ich konaní informovať akcionárov a sú nastavené jednotné pravidlá pre poskytovanie informácií o totožnosti akcionárov spoločností, ktoré sú kótované na burze.

V súčasnosti začal CDCP pracovať na harmonizácii ďalších korporátnych udalostí. Konkrétne na implementácii systému štandardov, v rámci ktorého sa budú presne pomenovávať a definovať korporátne udalosti a aplikovať na ne rovnaké pravidlá. "V prvom kole sa chceme zamerať na najčastejšie využívané korporátne udalosti, ktoré sa týkajú dlhových cenných papierov, konkrétne výplaty ich výnosov či splácania istiny," hovorí Ľubomír Demčák, vedúci Odboru emisií CDCP. Cieľom harmonizácie je štandardizované informovanie majiteľov cenných papierov, ktorí sa takto dozvedia na základe notifikácie, kedy sa udalosť stane napr. kedy majú byť ich peniaze vyplatené. Harmonizácia prinesie aj jednoduchší postup pre emitentov cenných papierov, ktorí už nebudú musieť fyzicky vyplácať jednotlivých majiteľov cenných papierov. Výplatu výnosov alebo splatenie istiny dlhopisov zabezpečí centrálny depozitár v spolupráci s jeho účastníkmi. "Doteraz sa výplaty robili neharmonizovane, majitelia cenných papierov si museli zisťovať, kedy budú mať peniaze vyplatené. Po zmene im prídu automaticky, priamo od nás alebo od účastníka depozitára, u ktorého majú vedený majetkový účet. Mimoriadne komplikované to bolo v prípadoch, keď slovenské cenné papiere držali investori z iných krajín," dodáva Demčák.

Procesom harmonizácie sa vyrieši aj ďalší veľmi častý problém, keď emitent nezruší emisiu po jej splatení, čo momentálne spôsobuje viaceré problémy. Po harmonizácii spracovania korporátnych udalostí centrálny depozitár splatenú emisiu automaticky zruší a odpíše ju z účtov majiteľa.

Harmonizáciu korporátnych udalostí k dlhovým cenným papierom robí centrálny depozitár v úzkej spolupráci s vybranými účastníkmi kapitálového trhu. Ambíciou je realizovať harmonizáciu tak, aby nové nastavenie procesov nielen fungovalo, ale bolo aj komfortné pre všetkých, ktorí ho budú využívať.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie