• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Harmančekový čaj: Aké sú skutočné účinky na naše zdravie?

Harmančekový čaj: Aké sú skutočné účinky na naše zdravie?

Podľa viacerých štúdií pitie harmančekového čaju môže pomôcť pri znižovaní hladiny cukru v krvi.

Harmančekový čaj je známy svojimi upokojujúcimi účinkami a je obľúbeným nápojom po celom svete. Ale aké sú jeho skutočné prínosy pre naše zdravie? Pozrime sa bližšie na vedecké dôkazy.

Harmančekový čaj sa pripravuje zo sušených kvetov rastliny zvanej rumanček kamilkový.

Táto liečivá bylina patrí do čeľade Asteraceae / Compositae a je zastúpená dvoma bežnými odrodami, spomínaným Rumančekom kamilkovým ( Chamomilla recutita ) a Rumančekom rímskym( Chamaemelum nobile ).

Podpora spánku a relaxácie

Jedným z najznámejších účinkov harmančekového čaju je jeho schopnosť podporiť spánok a relaxáciu. Harmanček obsahuje apigenín, antioxidant, ktorý sa viaže na určité receptory v mozgu, čím podporuje ospalosť a znižuje nespavosť. Tieto účinky boli známe už od nepamäti a využívané našimi predkami po tisícročia.

Tráviace problémy

Viaceré štúdie naznačujú, že harmančekový čaj môže byť nápomocný pri rôznych tráviacich problémoch. Pomáha zmierniť príznaky ako nadúvanie, nevoľnosť a syndróm dráždivého čreva (IBS). Jeho protizápalové vlastnosti prispievajú k upokojeniu žalúdka a čriev. Ďalšia štúdia na potkanoch zistila, že harmanček je užitočný pri prevencii žalúdočných vredov, pretože môže znížiť kyslosť v žalúdku a potlačiť rast baktérií, ktoré prispievajú k vzniku vredov. Sú však potrebné ďalšie výskumy na jednoznačné potvrdenie účinkov tejto byliny.

Zdravie srdca

Niektoré štúdie zistili, že pravidelná konzumácia harmančekového čaju môže podporiť zdravie srdca. Flavonoidy prítomné v harmančeku môžu pomáhať znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu, čím sa znižuje riziko srdcových ochorení.

Podľa viacerých štúdií pitie harmančekového čaju môže pomôcť pri znižovaní hladiny cukru v krvi. Jeho protizápalové vlastnosti môžu zabrániť poškodeniu buniek pankreasu, ku ktorému dochádza pri chronicky zvýšenej hladine cukru v krvi. Zdravie pankreasu je mimoriadne dôležité, pretože produkuje inzulín, hormón zodpovedný za odstraňovanie cukru z krvi. V jednej štúdii na 64 diabetikoch mali tí, ktorí denne konzumovali harmančekový čaj s jedlom počas ôsmich týždňov, výrazne nižšiu priemernú hladinu cukru v krvi ako tí, ktorí konzumovali vodu.

Imunitný systém

Harmanček obsahuje látky, ktoré môžu posilniť imunitný systém. Pravidelné pitie harmančekového čaju môže pomôcť predchádzať bežným nachladnutiam a infekciám tým, že posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Zdravie kože

Protizápalové a antioxidačné vlastnosti harmančeku môžu byť prospešné aj pre pokožku. Harmančekový čaj môže pomôcť pri liečbe kožných problémov ako ekzémy a podráždenie pokožky. Aplikácia harmančekového odvaru na pokožku navyše pomáha zmierniť svrbenie a zápal.


Harmančekový čaj ponúka množstvo zdravotných výhod, ktoré sú podporené vedeckými dôkazmi. Či už hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoj spánok, podporiť trávenie alebo posilniť imunitu, harmančekový čaj môže byť skvelým doplnkom vášho každodenného režimu. Napriek tomu je dôležité piť ho s mierou a konzultovať s lekárom, ak máte nejaké zdravotné problémy.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie