• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Hamilton sa obul do bývalých jazdcov Formuly 1. Prezentujú rasizmus a diskrimináciu, tvrdí

Hamilton sa obul do bývalých jazdcov Formuly 1. Prezentujú rasizmus a diskrimináciu, tvrdí

Sedemnásobného majstra sveta sa dotklo, že ho bývalý pretekár Nelson Piquet v dávnejšom rozhovore označil ako "malého černoška".

1.7.2022 (Webnoviny.sk) - Britský pilot Formuly 1 Lewis Hamilton na štvrtkovej tlačovej konferencii pred víkendovou Veľkou cenou Veľkej Británie v Silverstone odsúdil vyjadrenia dvoch osobností z prostredia športu.

Nemiestne poznámky

Sedemnásobného majstra sveta sa dotklo, že ho bývalý pretekár Nelson Piquet v dávnejšom rozhovore označil ako "malého černoška". Nepáči sa mu ani to, že niekdajší šéf F1 Bernie Ecclestone sa Brazílčana zastal.

"Neviem, prečo stále dávame priestor týmto starším bývalým pretekárom, ktorí sa vyjadrujú o našom športe, pričom my máme úplne odlišné predstavy. Myslím si, že ich názory nekorešpondujú s tým, kde sa náš šport momentálne nachádza a kam by mal smerovať. Títo ľudia vedome alebo podvedome nesúhlasia s tým, aby boli v športe ľudia ako ja alebo ženy. Nemali by sme prezentovať diskrimináciu a nikto by sa nemal stretávať s rasizmom, vrátane mňa," uviedol Hamilton.

Komentáre s rasistickým podtónom

Holandský pilot Max Verstappen si nemyslí, že by Piquet spomenutým výrazom chcel Hamiltona rasisticky uraziť. "Poučme sa z toho a nepoužívajme toto slovo, ktoré je veľmi útočné a najmä v dnešnej dobe vyvoláva rozruch. S Nelsonom som strávil veľa času a myslím si, že je vo všeobecnosti viac ako slušný človek. Rozhodne nie je rasista, v skutočnosti je milý a uvoľnený. Som si celkom istý, že ten výraz sa dá pochopiť dvomi spôsobmi, ale stále je lepšie nepoužívať ho. Myslím si, že aj on sám vie, že to nebolo správne," uviedol súčasný partner Piquetovej dcéry Kelly na margo použitého slova "neguinho".

Piquet, ktorý získal majstrovské tituly v F1 v rokoch 1981, 1983 a 1987, sa verejne ospravedlnil za použitie kontroverzného výrazu. Napriek tomu zrejme príde o doživotný voľný vstup do paddocku, na ktorý majú právo všetci bývalí šampióni.

Britský klub motoristických pretekárov (BRDC), ktorý sa stará aj o okruh v Silverstone, už Piquetovi zrušil čestné členstvo. Viacerí jazdci vyjadrili Hamiltonovi podporu v jeho boji proti rasizmu a diskriminácii.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie