• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Hamáčkova cesta do Ruska mala byť len zástierka. Minister vopred vedel, že nikam nepoletí

Hamáčkova cesta do Ruska mala byť len zástierka. Minister vopred vedel, že nikam nepoletí

Akciu prípravy vyhostenia diplomatov bolo treba spraviť podľa Hamáčka diskrétne.

18.4.2021 (Webnoviny.sk) - Avizovaná pondelková cesta do Moskvy českého vicepremiéra Jana Hamáčka bola len zastierací manéver v rámci akcie s vyhostením 18 dôstojníkov ruských tajných služieb SVR a GRU.

Ako informuje spravodajský portál Novinky.cz, povedal to pre český Deník N s tým, že vedel, že nikam nepoletí. Na Twitteri neskôr dodal, že akciu bolo treba urobiť diskrétne a cesta v tom zohrala rolu.

Fenomenálny úspech

„Vzhľadom na rozsiahlosť a ojedinelosť celej akcie aj v rámci celého NATO a EÚ bolo nutné ju (akciu, pozn. red.) vykonať diskrétne, pričom svoju rolu hrala aj moja avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopiteľných dôvodov nemôžem verejnosti povedať všetky podrobnosti,“ napísal Hamáček.

Ako tiež uviedol, bezpečnostné zložky dosiahli fenomenálny úspech a „vyhostenie 18 dôstojníkov SVR a GRU a rozbitie dvoch rezidentúr ruských tajných služieb citeľne oslabí nepriateľské aktivity ruských agentov nielen voči ČR“.

Rokovať mal o Sputniku

Hamáček, ktorý je minister vnútra a tiež poverený šéf českej diplomacie, v stredu oznámil, že vycestuje do Moskvy na rokovania o vakcíne proti koronavírusu Sputnik V. Premiér Andrej Babiš cestu spochybňoval a v piatok uviedol, že vicepremiér nikam nepôjde.

V sobotu večer potom obaja politici oznámili, že české bezpečnostné zložky majú podozrenie na účasť príslušníkov ruskej tajnej služby GRU na výbuchoch v muničných skladoch vo Vrběticiach. Pri tejto príležitosti zároveň oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov v Česku, ktorých české rozviedky identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie