• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Hackeri sa nabúrali do telefónov španielskeho premiéra a ministerky obrany, vďaka Pegasusu sa dostali k množstvu informácií

Hackeri sa nabúrali do telefónov španielskeho premiéra a ministerky obrany, vďaka Pegasusu sa dostali k množstvu informácií

Správy s podrobnosťami o hackerských útokoch boli postúpené španielskemu Národnému súdu na ďalšie vyšetrovanie.

2.5.2022 (Webnoviny.sk) - Mobilné telefóny španielskeho premiéra Pedra Sáncheza a ministerky obrany Margarity Robles vlani infikovali spyvérom Pegasus. Informoval o tom predstaviteľ vlády Félix Bolaňos s tým, že telefón premiéra spyvér napadol dvakrát v máji 2021 a ministerky raz o mesiac neskôr.

To podľa jeho slov viedlo k získaniu značného množstva údajov.

Hackeri sa nabúrali do telefónov desiatkam ľudí

„Nepochybujeme o tom, že je to nezákonná, nepovolená intervencia. Pochádza mimo štátnych organizmov a nemá súdne povolenie,“ vyjadril sa politik na margo Pegasusu, ktorý je dostupný len vládnym úradom.

Španielska socialistami vedená vláda je pritom už pod tlakom, aby vysvetlila napadnutie telefónov najmenej 65 ľudí, vrátane zvolených predstaviteľov, právnikov a aktivistov, spojených so separatistickým hnutím v Katalánsku v rokoch 2017 a 2020.

To zistilo vyšetrovanie strediska pre kybernetickú bezpečnosť Citizen Lab pri Torontskej univerzite.

Špehovanie separatistov

Regionálna katalánska vláda obvinila spravodajskú službu CNI zo špehovania separatistov. Vyhlásila, že vzťahy s vnútroštátnymi orgánmi sú „pozastavené“, kým nedostane úplné vysvetlenia a zodpovedné osoby nebudú potrestané.

Centrálna vláda sa pokúsila zmierniť obavy Kataláncov prísľubmi úplnej transparentnosti, oznámením plánov na interné vyšetrovanie zo strany tamojšej spravodajskej agentúry a samostatným vyšetrovaním španielskym ombudsmanom.

Vznikol tiež osobitný parlamentný výbor pre štátne tajomstvá a očakáva sa, že zákonodarcovia budú koncom tohto týždňa vypočúvať šéfa CNI.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie