• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárne

Guterres je sklamaný z nevyťažených terminálov v Odese, opäť vyzval na demilitarizáciu Zaporožskej elektrárne

Šéf OSN vyjadril poľutovanie, že prístav v Odese nenapĺňa potenciál krajiny a regiónu.

19.8.2022 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres pricestoval v piatok na oficiálnu návštevu ukrajinského prístavného mesta Odesa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nevyužité terminály v prístave

Ako referuje web Suspiľne Media, Guterres navštívil tamojší prístav odkiaľ sa v súlade s istanbulskými dohodami vyváža ukrajinské obilie.

Guterres však priznal, že ho nepotešilo, keď zistil, že kapacita odeského prístavu nie je maximálne využitá. „Som smutný, pretože potenciál, ktorý tento prístav a toto mesto má pre vašu krajinu, pre váš región, sa nenapĺňa. Dúfam, že čoskoro sa budeme môcť vrátiť a budeme môcť vidieť, že všetky terminály sú vyťažené a mesto je plné života,“ vyhlásil šéf OSN.

Demilitarizácia Zaporožskej elektrárne

Vyjadril sa taktiež k situácii v Zaporožskej jadrovej elektrárni, v súvislosti s ktorou sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú z ostreľovania.

„Ak by bolo územie zariadenia demilitarizované, otázka ostreľovania a obvinenia ruskej a ukrajinskej strany by už boli vyriešené. Elektrina z elektrárne je ukrajinská, ukrajinský ľud ju potrebuje najmä v zimnom období a toto treba dodržať,“ povedal Guterres.

Dohoda na exporte potravín

Spolu s ním pricestoval do Odesy i ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. „Je pripravených na naloženie 10 lodí v troch prístavoch v Odeskej oblasti. Očakávame, že budeme môcť prijať 40 žiadostí o to, aby do prístavu Odesa smerovali ďalšie lode. Takže s radosťou môžem oznámiť, že iniciatíva funguje,“ povedal minister.

Guterres predtým navštívil Ľvov, kde sa stretol s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Počas stretnutia sa dohodli na pokračovaní koordinácie exportu potravín a diskutovali aj o situácii v spomenutej jadrovej elektrárni.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie