• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Gröhling žiada navýšenie platov učiteľov o desať percent, lepšie ohodnotenie chce aj pre kuchárky či upratovačky

Gröhling žiada navýšenie platov učiteľov o desať percent, lepšie ohodnotenie chce aj pre kuchárky či upratovačky

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu žiada, aby boli platy učiteľov zvýšené o desať percent, a nie iba o tri percentá, ako to navrhuje Úrad vlády SR.

Vyplýva to z jeho zásadných pripomienok k nariadeniu vlády, ktoré Úrad vlády SR predložil do pripomienkového konania.

Zvyšovanie platov priamoúmerné inflácii

Zvýšenie platu by sa malo týkať pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov škôl a školských zariadení a zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov.

Podobnú pripomienku predložil aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý tiež požaduje, aby sa platy verejných zamestnancov zvýšili o desať percent.

„Celkovú desaťpercentnú valorizáciu žiadame najmä z dôvodu inflácie, ktorá je na úrovni viac ako deväť percent (očakáva sa zvýšenie až na 14 percent) a navrhovaná trojpercentná valorizácia nepokrýva rast cien a služieb. Zvýšenie žiadame aj z dôvodu aspoň čiastočného zníženia rozdielov medzi platmi tejto skupiny zamestnancov v Slovenskej republiky a inými členskými štátmi Európskej únie,“ ozrejmilo ministerstvo.

Vplyv na štátny rozpočet

V prípade, ak by navrhovaná desať percentná valorizácia prešla, pre školy a školské zariadenia by bolo potrebné zvýšiť finančné prostriedky o 89 miliónov eur a pre vysoké školy o 17 miliónov eur.


Ministerstvo zároveň konštatovalo, že desať percentná valorizácia stupníc platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa dotkne aj zamestnancov vykonávajúcich prácu v ostatných organizáciách rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR, pričom hrubý odhad od 1. júla 2022 je v sume takmer 1,8 milióna eur.

Ďalšou zásadnou pripomienkou ministerstva je aj dopracovanie analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy. Rezort školstva tiež žiada vo všeobecnosti upraviť stupnice platových taríf podľa platových tried a platových stupňov tak, aby zohľadňovali minimálnu mzdu na rok 2022.

Odmeňovanie nepedagogických zamestnancov

Dôvodom je, že v prílohe nariadenia vlády, podľa ktorej sú odmeňovaní nepedagogickí zamestnanci, medzi ktorých patrí napríklad kuchárka či upratovačka, sú však viaceré platové stupne pri platových triedach jeden až tri ustanovené v menšej výške, ako je minimálna mzda, teda menej ako 646 eur.


Cieľom tejto požiadavky je, aby aj najmenej ohodnotené pracovné pozície v školách a školských zariadeniach mali plat vo výške aspoň minimálnej mzdy. Legislatívne návrhy Úradu vlády SR vychádzajú z uzatvorených kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu na rok 2022.


Zvýšenie platov štátnych a verejných zamestnancov si v druhom polroku tohto roka vyžiada zo štátneho rozpočtu takmer 85 miliónov eur a v budúcom roku takmer 170 miliónov eur. Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v minulom roku nezvyšovali.


Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o desať percent a od začiatku roka 2020 o ďalších desať percent.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie