• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Gröhling: Od septembra 2024 hrozí koniec polovice asistentov učiteľa na školách

Gröhling: Od septembra 2024 hrozí koniec polovice asistentov učiteľa na školách

V budúcom školskom roku by na podporné tímy malo smerovať približne 200 miliónov eur z eurofondov. Spolu so štátnymi zdrojmi by malo ísť o viac ako 230 miliónov eur. Podľa bývalého šéfa rezortu školstva sa tak minie celá alokácia naraz.

Bývalý minister školstva a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling (SaS) upozorňuje, že od septembra 2024 hrozí koniec polovice asistentov učiteľa na školách.

Minúť chcú všetky peniaze z eurofondov

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR podľa neho plánuje minúť na asistentov všetky prostriedky z eurofondov v školskom roku 2023/2024. Na sociálnej sieti tak reagoval na zámer ministerstva školstva, ktoré avizovalo plán spustiť od septembra tohto roka ďalší eurofondový plán na asistentov.

„Za jeden školský rok majú minúť všetky eurofondové peniaze na asistentov. Toto neznie zle, lenže ak sa minú eurofondy, na ďalšie roky ostáva len štátny rozpočet. A tam ministerstvo plánuje také nízke financovanie asistentov zo štátu, že v septembri 2024 zrejme polovica z nich skončí,“ varuje Gröhling. Riešenie vidí vo financovaní asistentov a podporných tímov zo štátneho rozpočtu.

Celá alokácia sa minie naraz

V budúcom školskom roku by na podporné tímy malo smerovať približne 200 miliónov eur z eurofondov. Spolu so štátnymi zdrojmi by malo ísť o viac ako 230 miliónov eur. Podľa bývalého šéfa rezortu školstva sa tak minie celá alokácia naraz.


„Keďže sa eurofondové peniaze minú už za jeden školský rok, zvyšné roky môžu byť asistenti financovaní iba štátom. Ministerstvo ale na asistentov a podporné tímy plánuje oveľa menšie výdavky,“ uviedol.


Argumentuje zákonom v parlamente, podľa ktorého by v roku 2024 malo smerovať na podporné opatrenia 39 miliónov eur, o rok neskôr 118 miliónov eur a v roku 2026 by to malo byť 149 miliónov.


„Tieto čísla potvrdzujú, že od septembra 2024 počet asistentov a podporných tímov oproti dnešku rapídne klesne,“ tvrdí Gröhling.

Financovanie zo štátneho rozpočtu

Pre pokračovanie asistentov a podporných tímov na školách je podľa bývalého ministra školstva potrebné ich financovanie zo štátneho rozpočtu, tak ako v iných európskych štátoch, a tak, ako to od nás požaduje Európska únia (EÚ).


Minutie celej alokácie v jednom roku je podľa neho síce možnosť, no v takom prípade by s tým mal rátať aj štátny rozpočet.


„Aktuálne to vyzerá tak, že síce v septembri tohto roku narastie počet pozícií o tisíc, v septembri 2024 vyše 50 % týchto zamestnancov na školách pokračovať nebude,“ uzavrel.

Nový národný projekt

Ministerstvo školstva avizovalo nový národný projekt, vďaka ktorému by mohli od septembra pokračovať podporné pozície. Mal byť financovaný zo zdrojov EÚ, konkrétne z Programu Slovensko.


Jeho cieľom je zastabilizovať pozície, ktoré boli dosiaľ financované z rozličných projektov zo zdrojov EÚ, týka sa to napríklad školských podporných tímov, pozícií pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ale tiež školských digitálnych koordinátorov.


Okrem prostriedkov na udržanie existujúcich pozícií sú v projekte vyčlenené aj prostriedky na navýšenie počtu asistentov a pozícií v školských podporných tímoch približne o tisíc. V tlačovej správe o tom informovalo MŠVVaŠ SR.


„Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. septembra 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. septembra 2026 (najmä školské podporné tímy),“ vysvetľuje rezort školstva. Doplnil, že financovanie týchto pozícií zo štátneho rozpočtu by malo byť súčasťou zavádzania nového systému nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie