• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Gröhling nepresvedčil kolegov o neefektívnosti Matovičovho návrhu, voľnočasové poukazy z dielne ministerstva financií putujú do parlamentu

Gröhling nepresvedčil kolegov o neefektívnosti Matovičovho návrhu, voľnočasové poukazy z dielne ministerstva financií putujú do parlamentu

Každý mesiac by dieťa vo veku päť až 18 rokov mohlo získať príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 50 eur. Dostať by ich malo na konto, ktoré zriadi Finančné riaditeľstvo SR na účely nakladania s príspevkom a evidencie zostatku na konte dieťaťa a disponibilného zostatku.

Podpora voľnočasových aktivít

Vyplýva to návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý v stredu schválila vláda spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie o týchto zmenách. Ministerstvo financií SR navrhlo, aby sa tento finančný príspevok nepovažoval za príjem na účely životného minima.


Zámerom predstaveného návrhu zákona je finančná podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry, aby boli tieto aktivity prístupnejšie čo najväčšej skupine detí.

Zoznam krúžkov

Ministerstvo financií uviedlo, že príspevok môže byť použitý len na úhradu voľnočasových aktivít, ktorých zoznam ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre voľnočasové aktivity v oblasti vzdelávania a športu a Ministerstvo kultúry SR pre voľnočasové aktivity v oblasti kultúry.

Kolíková neskrývala hnev po schválení voľnočasových poukazov, jej návrhy stoja a Matovičove deravé prechádzajú (video)


Schválenie voľnočasových poukazov vníma ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) ako hrubé lámanie cez koleno celej koalície. Dôvody na návrh na skrátené legislatívne konanie o tejto zmene ministerka nevidí.

Matovič predstavil iba nápad

„Je to presadenie návrhu ministra financií. Ja teraz nechcem hodnotiť kvalitu alebo nekvalitu toho materiálu, ale myslím si, že dôvody na skrátenie legislatívneho konania tu neboli,“ uviedla ministerka po rokovaní vlády.


Podľa jej názoru je však kľúčovým problémom to, že minister financií, ktorý návrh poukazov predložil, nevie realizovať opatrenia, ktoré sú s nimi spojené, ako napríklad veľkosť dopadu na štátny rozpočet, veľkosť počtu zamestnancov v objeme zhruba 400 ľudí potrebných na realizáciu poukazov alebo nový informačný systém cez deväť miliónov.

Zvýšená hygiena väzňov

„Ja žasnem, že toto je dnes možné. S ohľadom na iné prípady, keď riešim, že neviem presadiť novelu zákona o výkone väzby, ktorá má umožniť odsúdeným, aby sa viackrát sprchovali a stojí mi tu od februára v čiastkach, ktoré sú nižšie ako milión eur,“ poznamenala. Rovnako spomenula súdnu reformu, na ktorú podľa jej slov Slovensko čaká desať rokov.

„Stojí mi nový register trestov, kde je povinná aj naša transpozícia smernice. Rozporové konania s ministerstvom financií nie sú ukončené. Ide o pár zamestnancov, ktorých potrebuje ministerstvo vnútra, ministerstvo zahraničných vecí, nový informačný systém, čo znamená, že to bude citlivejšie k osobným údajom. Toto nevieme realizovať, toto stojí. Ale potom iný návrh, kde nie sú dôvody na skrátené legislatívne konanie prejde takýmto hrubým spôsobom bez toho, aby na nom bola aspoň zhoda medzi členmi vlády,“ uzavrela ministerka.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie