• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Greenpeace bije na poplach. Súkromné lety zo Slovenska za minulý rok vyprodukovali toľko emisií, čo 6 666 áut za rok

Greenpeace bije na poplach. Súkromné lety zo Slovenska za minulý rok vyprodukovali toľko emisií, čo 6 666 áut za rok

Musíme znížiť emisie z dopravy a začať treba práve súkromnými letmi, ktoré pre drvivú väčšinu ľudí nepredstavujú nič pozitívne.

V roku 2022 odletelo zo slovenských letísk 2 528 súkromných letov, čo predstavuje nárast o 127 percent oproti roku 2021. Tieto lety vyprodukovali 10 tisíc ton oxidu uhličitého, čo predstavuje priemerné ročné emisie 6 666 automobilov. Vyplýva to výskumu, ktorý uviedla organizácia Greenpeace.

Organizácia žiada celosvetový zákaz letov súkromných lietadiel.

Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa a PR manažérka organizácie Greenpeace Miroslava Ábelová. Organizácia tvrdí, že majitelia súkromných lietadiel v Európe spôsobujú ohromné emisie oxidu uhličitého. Za minulý rok vzrástli emisie vyprodukované súkromnými lietadlami v Európe o 64 percent.

Alarmujúci nárast súkromných letov

Najčastejšou trasou súkromných letov bola trasa Bratislava – Praha. Riaditeľka Greenpeace Katarína Juríková uviedla, že výskum ukazuje, ako malá skupina ľudí posúva zvyšok sveta ku klimatickej katastrofe.


„Správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu z minulého týždňa jasne povedala, že ak sa chceme vyhnúť najhorším dôsledkom zmeny klímy, musíme do roku 2030 znížiť emisie o takmer polovicu. Alarmujúci nárast počtu letov súkromnými lietadlami je v úplnom rozpore so smerom znižovania emisií, ktorým sa musíme uberať. Musíme znížiť emisie z dopravy a začať treba práve súkromnými letmi, ktoré pre drvivú väčšinu ľudí nepredstavujú nič pozitívne,“ upresnila Juríková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie