• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Grécko modernizuje svoju armádu, od Francúzska nakúpi osemnásť stíhačiek Rafale

Grécko modernizuje svoju armádu, od Francúzska nakúpi osemnásť stíhačiek Rafale

Gréci chcú pristúpiť k novým programom zbrojenia, posilneniu kapacít v oblasti ľudských zdrojov a rozvoju obranného priemyslu.

16.12.2020 (Webnoviny.sk) - Grécko v utorok oznámilo, že na budúci rok v rámci modernizácie ozbrojených síl prevezme dodávku 18 francúzskych stíhačiek Rafale. Premiér Kyriakos Mitsotakis poznamenal, že potrebné dohody spečatia v najbližších dňoch, pričom podrobnosti oznámi v parlamente pred hlasovaním o štátnom rozpočte pre budúci rok.

Zvýšia výdavky na obranu

Uprostred napätých vzťahov so susedným Tureckom a napriek recesii vyvolanej pandémiou koronavírusu Grécko plánuje v nasledujúcom roku zvýšiť výdavky na obranu o viac ako tretinu na 5,4 miliardy eur.

V Grécku chcú pristúpiť k novým programom zbrojenia, posilneniu kapacít v oblasti ľudských zdrojov o 15-tisíc pracovníkov a rozvoju obranného priemyslu.

Užšie väzby so spojencami

Plány zahŕňajú nákup nových fregát, protiponorkových bojových vrtuľníkov a dronov, ako aj modernizáciu celej gréckej flotily prúdových lietadiel F-16 do roku 2027.

Grécko v otázkach obrany nadviazalo užšie väzby s tradičnými spojencami Francúzskom a USA a rozšírilo spoluprácu s Izraelom, Egyptom a ďalšími krajinami v regióne.

Viac k téme: armáda, stíhačka Rafale

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie