• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Grécka europoslankyňa Eva Kaili z kauzy Qatargate už nemusí nosiť monitorovací náramok

Grécka europoslankyňa Eva Kaili z kauzy Qatargate už nemusí nosiť monitorovací náramok

Niekdajšia podpredsedníčka europarlametu nosila elektronický náramok a bola v domácom väzení odvtedy, čo ju v apríli prepustili z väzby.

25.5.2023 (SITA.sk) - Grécka europoslankyňa Eva Kaili podozrivá v korupčnej kauze v Európskom parlamente známej ako Qatargate už nemusí nosiť elektronický monitorovací náramok. Vo štvrtok to uviedla belgická federálna prokuratúra.

Prokuratúra vo vyhlásení informovala, že vyšetrovanie si už nevyžaduje jej zadržiavanie.

Europoslankyňu vzali do väzby vlani v rámci vyšetrovania nezákonného lobingu katarských a marockých predstaviteľov v snahe ovplyvniť rozhodnutia Európskeho parlamentu.

Obvinili ju z korupcie, prania špinavých peňazí a členstva v zločineckej organizácii. Kaili, ktorá je jednou z niekoľkých vyšetrovaných, obvinenie popiera. Obvinenia z Qatargate popierajú aj Katar a Maroko.

Škandál sa dostal na verejnosť 9. decembra po tom, ako polícia vykonala razie v Belgicku a Taliansku. Pri raziách policajti zhabali státisíce eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie