• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Google prevádzkuje službu Street View už 15 rokov, najpopulárnejšou destináciou na Slovensku je Spišský hrad

Google prevádzkuje službu Street View už 15 rokov, najpopulárnejšou destináciou na Slovensku je Spišský hrad

Služba Street View za 15 rokov zdokonalila svoju technológiu na snímanie panoramatických záberov ulíc a miest a rozšírila aj možnosti zariadení, ktorými tieto zábery zachytáva.

Služba Street View sa za pätnásť rokov od jej uvedenia spoločnosťou Google rozšírila do viac ako stovky krajín sveta, vrátane Amazónie a Antarktídy, a dostala sa aj do vesmíru. Na Slovensku je dostupná od roku 2012, kedy špeciálne autá nasnímali takmer celú krajinu.

Najväčšie rarity na Slovensku

Súčasťou služby sa stali aj mnohé lokality či miesta zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO, ako napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa či Vlkolínec.

Ako informoval Google, najpopulárnejšou destináciou služby na Slovensku za posledný rok sa stal Spišský hrad. Rebríček krajín, ktoré sú najviac navštevované z pohľadu Street View, vedie Indonézia a najobľúbenejšou globálnou lokalitou sa stal dubajský mrakodrap Burj Khalifa.

V roku 2014 v službe pribudli aj mnohé kultúrne, prírodné a turisticky atraktívne lokality. Najväčšou raritou sa stali panoramatické snímky zo slovenských jaskýň, vrátane Dobšinskej ľadovej jaskyne a jaskyne Domica.

Tatry, hrady aj zámky

Slovensko tak po Japonsku a Poľsku bolo vtedy len treťou krajinou na svete s takýmito zábermi. Street View trojkolka a Street View batoh zavítali do hôr, aj do Vysokých a Nízkych Tatier, vydali sa za kultúrou a históriou na Oravský hrad, zámok Bojnice, Spišský hrad, kaštieľ Betliar či Múzeum oravskej dediny.

O rok neskôr pribudli viaceré slovenské národné parky, napríklad, Veľká Fatra, Malá Fatra, Slovenský kras či Poloniny, ale aj Slovenské technické múzeum v Košiciach, Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej, Múzeum letectva, či historické pamiatky ako Trenčiansky hrad, Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, drevený evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku a rôzne miesta oddychu.

Lepšia orientácia v destináciách

Zatiaľ posledným prírastkom Street View boli v roku 2020 dve z najvyššie položených vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách – Zbojnícka a Téryho chata, ktoré nasnímali v spolupráci s Klubom slovenských turistov a Horolezeckým spolkom JAMES.

V týchto mesiacoch až do leta jazdia po slovenských cestách Street View autá, pričom zavítajú do mnohých miest na Slovensku. Nové snímanie podľa spoločnosti Google napomáha tomu, aby sa používatelia dokázali v rôznych destináciách ešte lepšie zorientovať.

Služba Street View za 15 rokov zdokonalila svoju technológiu na snímanie panoramatických záberov ulíc a miest a rozšírila aj možnosti zariadení, ktorými tieto zábery zachytáva. Autá precestovali pri snímaní na celom svete vyše 16 miliónov kilometrov, čo je vzdialenosť, ako keby prešli okolo celej zemegule pozdĺž rovníka viac ako štyristokrát. Celkovo zozbierali vyše 220 miliárd snímok.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie