• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Google naučil umelú inteligenciu predpovedať počasie. Je rýchla a spoľahlivá

Google naučil umelú inteligenciu predpovedať počasie. Je rýchla a spoľahlivá

Doterajšie výsledky umelej inteligencie Googlu na poli meteorológie síce vyzerajú veľmi sľubne, no treba brať do úvahy, že projekt je len v počiatočnej fáze vývoja.

Bude dnes svietiť slnko, snežiť či pršať? Takúto otázku si každý deň kladú milióny z nás a spoliehajú sa pritom na to, čo predpovedajú meteorológovia.

Tí sú však vo svojej predpovedi často úplne vedľa. Tu treba dodať, že predpovedanie počasia nie je jednoduché a svoju rolu v ňom zohráva množstvo premenných. Na ich konci stojí človek, a ten je, ako vieme, často omylný.

Spoločnosť Google sa preto rozhodla pre iný prístup a zverila predpovedanie počasia umelej inteligencii.

Ako píše portál českého vedecko-technického časopisu VTM, nové počítačové modely umožňujú skoro okamžité prognózy vývoja počasia. Pokiaľ by sa osvedčili, prinesú rýchlejšie a spoľahlivejšie predpovede. A tie budú v dobe klimatických zmien a náhleho extrémneho počasia čoraz potrebnejšie.

Kľúčová je rýchlosť predpovedí

Portál VTM pripomína, že doterajšie výsledky umelej inteligencie Googlu na poli meteorológie síce vyzerajú veľmi sľubne, no treba brať do úvahy, že projekt je len v počiatočnej fáze vývoja. Už teraz však dokáže umelá inteligencia behom niekoľkých minút predpovedať zrážky na šesť hodín dopredu s presnosťou na jeden kilometer. Najväčšou výhodou, ktorú algoritmy Googlu poskytujú oproti v súčasnosti používaným meteorologickým technikám, je oveľa väčšia rýchlosť predpovedí.


Softwarový inžinier spoločnosti Google Jason Hickey vysvetlil, že napríklad pri predpovedi počasia pre územie Spojených štátov musia superpočítače spracovať až 100 terabajtov údajov z jednotlivých meteorologických staníc, čo trvá asi šesť hodín. „Výsledkom sú prognózy založené na dátach starších než šesť hodín, čo obmedzuje našu znalosť toho, čo sa práve deje,“ zdôraznil.

Úspech je v jednoduchosti

Umelá inteligencia dokáže tieto výsledky poskytnúť za niekoľko minút. Ako je to možné? Jednoducho tak, že sa nesnaží modelovať zložité meteorologické systémy založené na tisícoch údajov, no vytvára predpovede len na základe údajov zo zrážkových radarov. Zoberie do úvahy sekvenciu starších radarových snímok a podľa nich „odhadne“, čo sa bude diať.


„Ak totiž umelá inteligencia v niečom vyniká, tak je to práve schopnosť hľadať súvislosti medzi obrázkami. Na základe naučených dát potom dokáže celkom presne predpovedať, ako bude v nasledujúcich hodinách,“ zakončil portál VTM s tým, že umelá inteligencia pravdepodobne nebude tak dobrá pri dlhodobých predpovediach.


Počasie v minulosti: Vtáky padali mŕtve k zemi, jazerá zamrzli až ku dnu, Slovensko pred 91 rokmi potrápil rekordný mráz


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie
Meteorológovia zaznamenali najteplejší január v histórii, Zem je vážne ohrozená


Súčasné desaťročia bude zrejme najteplejšie v histórii, tvrdia meteorológovia


Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že súčasná dekáda bude zrejme najteplejšia v histórii. Predstavitelia organizácie v utorok uviedli, že predbežné merania ukazujú, že obdobia 2015 až 2019 a 2010 až 2019 „budú takmer určite najteplejším päťročím a desaťročím v histórii merania“.


Správu zverejnili na okraji klimatickej konferencie v Madride. WMO uviedla, že od „80. rokov minulého storočia je každé desaťročie teplejšie ako to predchádzajúce“. Organizácia dodala, že rok 2019 bude zrejme druhý alebo tretí najteplejší v histórii merania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie