• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Generálny advokát žiada zrušiť rozsudok v kauze Kočnera a žaloby Europolu

Generálny advokát žiada zrušiť rozsudok v kauze Kočnera a žaloby Europolu

Všeobecný súd Európskej únie zamietol ešte v roku 2021 žalobu viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka.

15.6.2023 (SITA.sk) - Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie Athanasios Rantos navrhuje zrušiť rozsudok Všeobecného súdu EÚ, podľa ktorého je vylúčená akákoľvek príčinná súvislosť medzi konaním Agentúry EÚ pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol) a medializovaním komunikácií stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera iba z dôvodu, že počas určitého obdobia mali údaje obsiahnuté v jeho mobilných telefónoch k dispozícii tak Europol, ako aj slovenské orgány.

Ako ďalej informuje komunikačné oddelenie súdneho dvora, podľa Rantosa totiž právo Únie zavádza režim solidárnej zodpovednosti Europolu a dotknutého členského štátu za škody spôsobené nezákonným spracúvaním údajov v dôsledku činnosti Europolu alebo tohto členského štátu.

Právo na náhradu spôsobenej škody

„Generálny advokát Rantos najprv pripomína, že pokiaľ ide o mimozmluvnú zodpovednosť, Únia nahradí škody spôsobené jej inštitúciami alebo jej zamestnancami pri výkone ich funkcií. Toto pravidlo sa uplatňuje na Europol,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Každá osoba, ktorá utrpela škodu v dôsledku nezákonnej operácie spracúvania, má podľa Rantosa právo na náhradu spôsobenej škody, a to buď od Europolu, alebo od členského štátu, v ktorom nastala udalosť, ktorá spôsobila škodu, v súlade s jeho vnútroštátnym právom.

„Odôvodnenie tohto nariadenia spresňuje, že pre dotknutú fyzickú osobu môže byť ťažké určiť, či škoda, ktorú utrpela v dôsledku nezákonného spracúvania údajov, je následkom krokov Europolu, alebo členského štátu, a že Europol a členský štát, v ktorom nastala udalosť, ktorá viedla ku vzniku škody, by preto mali byť zodpovední spoločne a nerozdielne," zdôrazňuje.

Kočnerovu žalobu už raz súd zamietol

Všeobecný súd Európskej únie zamietol ešte v roku 2021 žalobu viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa súdu sa totiž nepodarilo preukázať, že informácie o ňom, ktoré zverejnili slovenské médiá, a jeho zaradenie na tzv. „mafiánske zoznamy" sú prisúditeľné aktivitám Europolu.

„Na základe žiadosti slovenských orgánov Agentúra Európskej únie pre spoluprácu orgánov presadzujúcich právo (Europol) extrahovala dáta z dvoch mobilných telefónov údajne patriacich Marianovi K. a tiež z USB kľúča," skonštatoval súd.

Údaje zo zariadení Europol slovenským orgánom odovzdal v januári, respektíve v júni 2019. Po zverejnení údajov slovenskými médiami žiadal Marian Kočner na Všeobecnom súde EÚ odškodné 100-tisíc eur. Zároveň tvrdil, že v súvislosti so správou z 13. januára 2019 ho Europol zaradil na „zoznamy mafie".

Údajné "mafiánske zoznamy"

Podľa verdiktu súdu však prepisy komunikácií prisudzovaných Marinovi Kočnerovi nie je možné pripisovať činnosti Europolu. Pokiaľ ide o jeho zaradenie na tzv. zoznamy mafie, Marian Kočner podľa súdu nepreukázal, že by Europol takéto zoznamy viedol.

„Za týchto podmienok Všeobecný súd zamietol žalobu Mariána K. v celom rozsahu," uviedol súd. Marian K. podal voči verdiktu odvolanie na súdny dvor.

Pokiaľ ide o údajný zápis Mariana Kočnera do „tzv. mafiánskych zoznamov“ generálny advokát navrhuje Súdnemu dvoru EÚ, aby odvolanie zamietol a potvrdil odôvodnenie Všeobecného súdu. Súdny dvor však nie je viazaný návrhmi generálneho advokáta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie