• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Gastrosektor utŕžil ďalšiu ranu pod pás, Sulíkovo ministerstvo údajne skončilo s dotáciami na nájomné

Gastrosektor utŕžil ďalšiu ranu pod pás, Sulíkovo ministerstvo údajne skončilo s dotáciami na nájomné

Iniciatíva Zachráňme gastro rozhodnutie kritizuje a pýta sa, či sa majitelia hudobných klubov a diskoték majú ísť pásť.

17.5.2021 (Webnoviny.sk) - Iniciatíva Zachráňme gastro! kritizuje ukončenie poskytovania dotácií na nájomné.

Ako objasňuje v tlačovej správe, Ministerstvo hospodárstva SR malo potvrdiť, že za máj tohto roku už s pomocou s nájomným nepočíta.

Gastro sektor pritom upozorňuje, že mnohé reštaurácie na Slovensku sú stále zatvorené a s otvorením napríklad hudobných klubov a diskoték sa tak skoro ani nepočíta. Situáciu dokonca označili ako „ranu pod pás".

 Žiadajú adekvátne kompenzácie

„Mnohé reštaurácie ešte neotvorili, o diskotékach a hudobných kluboch sa nikto ani neodvažuje uvažovať, ale pandémia podľa rezortu hospodárstva už končí. Znamená to, že gastropodnikatelia v postihnutých regiónoch a majitelia hudobných klubov a diskoték sa majú ísť pásť?“ pýta sa hovorca iniciatívy Ján Laš.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ako dodal, štát nežiadajú o nič viac ako ostatní podnikatelia, chcú pracovať. „Ale ak máme byť z rozhodnutia vlády zatvorení, áno, chceme adekvátne kompenzácie a pomoc, vrátane pomoci v mesiacoch, keď sa naši zamestnanci nemôžu naplno venovať svojej práci,“ uzavrel Laš.

Vyplatili vyše 49 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva SR vyplatilo v druhom kole dotácií na nájomné už viac ako 49 miliónov eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom. Nárok na pomoc majú podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky.


Podobne, ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa.


Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie