• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Gastrosektor a cestovný ruch získali pomoc za vyše 55 miliónov eur, rezort dopravy vybavil tisíce žiadostí

Gastrosektor a cestovný ruch získali pomoc za vyše 55 miliónov eur, rezort dopravy vybavil tisíce žiadostí

Ministerstvo dopravy má k dispozícii na pomoc podnikateľom čiastku 220 miliónov eur.

19.5.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy a výstavby v rámci prvej a druhej etapy finančnej pomoci pre cestovný ruch vrátane gastrosektoru vyplatilo žiadateľom viac ako 55 miliónov eur. Na pomoc má vyčlenených celkovo 220 miliónov eur. Ako ďalej informovali agentúru SITA z odboru komunikácie rezortu dopravy, kým v prvej etape prišlo celkovo 6 842 žiadostí, tak v druhej etape ku dňu 18. mája 2021 prijali 5 641 žiadostí.

Financie určené na takzvanú veľkú schému pomoci vo výške 37,25 milióna eur, v rámci ktorej môžu podnikatelia žiadať pomoc vo výške nad 200-tisíc eur, dostane ministerstvo dopravy od rezortu financií v krátkom čase. Ministerstvo dopravy túto veľkú schému už technicky pripravuje, aby ju mohlo zverejniť v krátkom čase.

Rozhodnutie závislé od epidemiológov

Rezort dopravy verí, že o finančnú pomoc v rámci veľkej schémy pomoci, ktorú schválila Európska komisia, požiadajú všetci podnikatelia pôsobiaci v oblasti cestovného ruchu, ktorí presiahnu limit 200-tisíc eur zo schémy de minimis.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Čo sa týka čo najskoršieho otvorenia aj vnútorných priestorov, napríklad reštaurácií, podľa ministerstva dopravy ide o kompetenciu Úradu verejného zdravotníctva, pričom rozhodnutie príde na základe odporúčaní epidemiológov a schváleného COVID semaforu.

Pomoc len v rámci jednej schémy

Domáci cestovný ruch vrátane gastrosektoru dostal od štátu v rámci pomoci celkovo 220 miliónov eur. Na veľkú schému pomoci vyčlenila vláda ďalších 37,25 milióna eur. Veľká schéma vychádza zo schémy pomoci de minimis, pričom podmienkou na získanie pomoci zostáva pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.


Za rovnaké obdobie je možné požiadať o finančnú pomoc len v rámci jednej schémy, teda buď schémy pomoci de minimis, alebo schémy štátnej pomoci.


V prípade veľkej schémy pomoci oproti malej schéme rozdiel je vo výške možných nekrytých fixných nákladov. Vo veľkej schéme budú môcť podniky požiadať o finančný príspevok maximálne do 70 percent nekrytých finančných nákladov. Pre malé a stredné podniky to bude hranica 90 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie