• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Gastro víta v kritickej situácii navyšenie financií, žiada ministerstvo dopravy upraviť schému pomoci

Gastro víta v kritickej situácii navyšenie financií, žiada ministerstvo dopravy upraviť schému pomoci

Platforma #StáleMámeChuť zároveň upozorňuje, že okrem zvýšenej podpory je nevyhnutné zrýchliť procesy vyplácania schém.

12.3.2021 (Webnoviny.sk) - Platforma #StáleMámeChuť, ktorá spája 14 kľúčových združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov v gastro sektore na Slovensku, podporuje snahu Ministerstva dopravy a výstavby SR v jeho požiadavke navýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch o 179 mil. eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zároveň vyzýva aj ďalšie rezorty, aby sa viac zaujímali o kritickú situáciu v gastre. Iniciatíva navrhuje ministerstvu dopravy upraviť aktuálnu schému na pomoc cestovnému ruchu a gastro sektoru podľa rakúskeho vzoru.

Vládu vyzývajú na schválenie

„Vítame snahu ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala požiadať o navýšenie podpory. Prevádzkovatelia gastro zariadení sú v kritickej situácii, vyzývame preto všetkých členov vlády, aby schválili tieto prostriedky, na ktoré svojimi daňami a odvodmi pred pandémiou prispel aj gastro sektor," povedal Vladimír Machalík zo #StáleMámeChuť.

Vývoj pandémie podľa neho jednoznačne ukazuje, že gastro sektor je jedným z najpostihnutejších oblastí hospodárstva nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii.

Dochádzajú im úspory

Členské organizácie platformy zároveň upozorňujú, že okrem zvýšenej podpory je nevyhnutné zrýchliť procesy vyplácania schém, ktoré aktuálne trvajú aj niekoľko mesiacov. Pri čoraz dlhšie zatvorenom gastro sektore totiž dochádzajú prevádzkovateľom úspory a aj bankové úverovanie je čoraz problematickejšie.

„Navýšenie prostriedkov o 179 mil. eur by malo ísť ruka v ruke so zefektívnením procesov pomoci. Navrhujeme preto rezortu dopravy, aby upravil svoju schému po vzore Rakúska, ktoré prepláca až 75 % fixných nákladov,“ doplnil Machalík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie