• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Gašpar, Choma či Holák. Nadácia si posvietila na „pravé ruky“ nových ministrov, ide o samé kontroverzné mená

Gašpar, Choma či Holák. Nadácia si posvietila na „pravé ruky“ nových ministrov, ide o samé kontroverzné mená

Generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve obrany, ktoré povedie Robert Kaliňák, bude zastávať Peter Krajčírovič.

28.10.2023 (SITA.sk) - Noví ministri si na svojich rezortoch krátko po vymenovaní zvolili svoje „pravé ruky“. Ako píše Nadácia Zastavme korupciu, novými štátnymi tajomníkmi budú aj ľudia s väzbami na podnikateľov Bödörovcov či obžalovaní otec a syn Kuffovci.

Štefan Kuffa a Filip Kuffa (obaja kandidovali na kandidátke SNS) čelia obžalobe po údajnom útoku na farmárov z Kežmarku. Prvý menovaný bude štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry. Filip Kuffa bude štátnym tajomníkom envirorezortu.

Stretávky na poľovníckej chate

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bude v novom volebnom období viesť Richard Takáč (Smer-SD). Jeho štátnym tajomníkom sa stal Vladimír Vnuk. V minulosti pôsobil ako výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), v rovnakom čase ako generálny riaditeľ na PPA pôsobil Juraj Kožuch, ktorý je obžalovaný v kauze Dobytkár.

Blízkym Bödörovcom je podľa Nadácie Zastavme korupciu aj nový štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pavol Gašpar, ktorý je synom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara (Smer-SD) a súčasného predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Pavol Gašpar zastupoval Norberta Bödöra ako advokát, Gašparovci sú zároveň vzdialenou rodinou Bödörovcov. Pavol Gašpar je taktiež známy aj z videí z nahrávok z poľovníckej chaty, kde sa Robert Fico a Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) stretávali s otcom Norberta Bödöra a advokátom Marekom Parom.

Mýtna zmluva so Skytollom

Ministerstvo dopravy bude viesť Jozef Ráž mladší a jeho štátnym tajomníkom bude Igor Choma. Ten v rokoch 2006 až 2010 šéfoval Národnej diaľničnej spoločnosti, zároveň v tom čase Slovensko podpísalo mýtnu zmluvu medzi diaľničiarmi a firmou Skytoll.

Generálnou tajomníčkou služobného úradu (GTSU) sa stala Kristína Vavríková. Podľa životopisu, ktorý je súčasťou jej menovania vládou do funkcie, bola v rokoch 2017 až 2020 riaditeľkou kancelárie šéfa štátneho podniku Letové prevádzkové služby.


„V?tom čase podniku šéfoval Blažej Zaujec, bývalý pracovník SBS Bonul, ktorú donedávna ovládal otec Norberta Bödöra. Bödör mladší je tiež obžalovaný v kauze Dobytkár,“ uvádza Nadácia Zastavme korupciu.

Miliónové IT zákazky v utajenom režime

Post generálneho tajomníka služobného úrodu v rezorte spravodlivosti bude zastávať Andrej Holák. „V minulosti bol podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie a práve v tejto funkcii odobril postup, vďaka ktorému mohli daniari obstarať miliónové IT zákazky v utajenom režime. Práve tieto zákazky sú podstatou kauzy Mýtnik, ktorú prejednáva Špecializovaný súd,“ píše Nadácia.


Generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve obrany, ktoré povedie Robert Kaliňák, bude zastávať Peter Krajčírovič. Ten šéfoval ochranke ústavných činiteľov. V minulosti ho za vlády strany Smer-SD koaličná strana Most-Híd žiadala postaviť mimo službu v kauze únosu Vietnamca.


Generálny tajomník služobného úradu je po ministrovi druhý kľúčový človek, ktorý ovplyvňuje rezort, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu. Práve pod GTSU patrí rozpočet ministerstva, verejné obstarávania, ale hlavne personálna politika. Koncom roka 2021 parlament cez novelu zákona o štátnej službe právomoci GTSU v oblasti personálnej ešte viac posilnil. Generálny tajomník môže odvtedy de facto odvolať vedúcich zamestnancov spadajúcich pod ministerstvo bez udania dôvodu a okamžite. Táto novela prešla Národnou radou aj po predošlom vetovaní prezidentkou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie