• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Futbalista roka je Škriniar, v prvej trojke bol aj Hamšík a Weiss st. naznačil svoje plány

Futbalista roka je Škriniar, v prvej trojke bol aj Hamšík a Weiss st. naznačil svoje plány

Do Siene slávy slovenského futbalu uviedli ďalších päť laureátov.

21.3.2023 (SITA.sk) - Najlepším slovenským futbalistom v roku 2022 bol obranca a reprezentačný kapitán Milan Škriniar.

Hráč talianskeho Interu Miláno triumfoval v ankete Futbalista roka po štvrtý raz v kariére.

„Veľmi si vážim podporu najbližších aj fanúšikov," povedal 28-ročný rodák zo Žiaru nad Hronom podľa oficiálneho webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Lobotka skončil druhý

Svoj hlas v tejto kategórii odovzdalo 92 odborníkov, Škrinar bol na 52 lístkoch na 1. mieste. Na druhom mieste skončil iný legionár z Talianska - defenzívny záložník SSC Neapol Stanislav Lobotka, ktorý dostal o 18 hlasov menej ako Škriniar.


Na pódiu sa ocitol aj rekordér a 8-násobný víťaz ankety Marek Hamšík, ktorý skončil v najlepšej trojke po šestnásty raz v sérii. „Musím byť na seba hrdý. Zároveň hovorím, že každé jedno ocenenie si veľmi vážim," poznamenal Hamšík.


Do Siene slávy aj Čapkovič a Seman

V kategórii hráčov do 21 rokov triumfoval Tomáš Suslov z holandského FC Groningen. Vo fanúšikovskom hlasovaní zasa zvíťazil spomenutý Lobotka, ktorý pod Vezuvom zažíva životnú sezónu a s mužstvom „partenopei“ kráča za majstrovským titulom v talianskej Serie A.


Medzi trénermi sa z víťazstva po piaty raz v kariére radoval kouč ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st. „Som tu možno poslednýkrát. Mám trošku iné plány," naznačil skúsený kouč, no bližšie nekonkretizoval, čo mal na mysli.

Za najlepšiu slovenskú futbalistku uplynulého roka vyhlásili Dominiku Škorvánkovú. Do Siene slávy slovenského futbalu uviedli ďalších päť laureátov - Jána Čapkoviča, Stanislava Semana, lekára Jána Michalka a in memoriam Kolomana Gögha a Karola Poláka.

Premiérovo bol organizátorom ankety samostatne SFZ, nové bolo hlasovanie prostredníctvom čerstvo vzniknutej Slovenskej futbalovej akadémie. Jej členmi sú predchádzajúci víťazi ankety, bývalí a súčasní reprezentační tréneri A-tímu a dvadsaťjednotky, aktuálni tréneri ligových tímov, súčasní reprezentační tréneri všetkých mužských a ženských mládežníckych výberov, bývalí reprezentanti a laureáti Siene slávy slovenského futbalu.


Zo 73 členov SFA využilo právo hlasovať 58, na ankete sa podieľalo aj 34 zástupcov médií.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie