• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Francúzsky najvyšší správny súd potvrdil zákaz burkín vo verejných bazénoch z náboženských dôvodov

Francúzsky najvyšší správny súd potvrdil zákaz burkín vo verejných bazénoch z náboženských dôvodov

Mesto Grenoble schválilo nosenie burkín vo verejných bazénoch po kampani miestnych aktivistov.

21.6.2022 (Webnoviny.sk) - Francúzsky najvyšší správny súd v utorok rozhodol proti používaniu celotelových plaviek - burkín vo verejných bazénoch z náboženských dôvodov. Podľa neho to porušuje princíp vládnej neutrality voči náboženstvu.

Rozpor so sekulárnymi princípmi

V rovnakom čase mesto odhlasovalo aj to, že v rámci širšieho uvoľnenia pravidiel môžu ženy plávať aj bez vrchného dielu plaviek.

Prefekt regiónu Grenoble rozhodnutie o burkinách zakázal s tým, že je v rozpore so sekulárnymi princípmi Francúzska.

Toto rozhodnutie napokon podporila spomenutá Štátna rada, ktorá vo vyhlásení uviedla, že hlasovanie v Grenobli sa uskutočnilo „na uspokojenie náboženskej požiadavky" a „poškodzuje neutralitu verejných služieb".

Rozhodnutie na súde nikto nenapadol

Burkiny nosí vo Francúzsku malé množstvo, prevažne moslimských, žien, no takéto plavky vytvárajú v krajine intenzívnu politickú debatu. Pravidlá obliekania vo verejných bazénoch vo Francúzsku sú prísne, čo je podľa úradov z hygienických dôvodov.

Vyžadujú sa čiapky a vo všeobecnosti sú zakázané voľné plavky alebo iné objemné oblečenie. Niekoľko ďalších miest však povoľuje burkiny vo verejných bazénoch, ako napríklad Rennes, kde však také rozhodnutie bolo zamerané na všeobecné uvoľnenie pravidiel plaviek a nie na náboženské dôvody.


Rozhodnutie Grenoble povoliť ženám plávať s odhalenými prsami nikto na súde nenapadol.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie