• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Francúzsko chce zatvoriť najstaršiu jadrovú elektráreň do konca júna, prvý reaktor vypnú už cez víkend

Francúzsko chce zatvoriť najstaršiu jadrovú elektráreň do konca júna, prvý reaktor vypnú už cez víkend

Reaktor číslo 1 jadrovej elektrárne Fessenheim vypnú v sobotu a celé zariadenie prestane pracovať 30.

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsko plánuje do konca júna zatvoriť najstaršiu jadrovú elektráreň v krajine. V stredu o tom informoval premiér Édouard Philippe s tým, že jeden z reaktorov zariadenia Fessenheim na hraniciach s Nemeckom vypnú už tento víkend.

Rozhodnutie je podľa neho "prvou fázou" francúzskej energetickej stratégie, ktorú ešte v roku 2018 predstavil prezident Emmanuel Macron.

Cieľom plánu je vyrovnať podiel energie vyprodukovanej jadrovými zariadeniami a získanej z obnoviteľných zdrojov. Uhoľné elektrárne by mali zavrieť do roku 2022.

Reaktor vypnú cez víkend

Reaktor číslo 1 jadrovej elektrárne Fessenheim vypnú v sobotu a celé zariadenie prestane pracovať 30. júna, uvádza sa vo vyhlásení premiéra.

Stane sa tak prvým jadrovým komplexom, ktorý zatvoria v rámci Macronovho plánu. Nemecko pritom o vypnutie najstaršej francúzskej jadrovej elektrárne žiadalo už roky.

Plánujú vypnúť 14 reaktorov

Francúzsko čerpá v súčasnosti okolo troch štvrtín elektrickej energie práve z jadrových elektrární, čo je najviac spomedzi všetkých krajín.

Podľa energetickej stratégie na nasledujúcich 30 rokov, ktorú Macron predstavil v roku 2018, by mali do roku 2035 vypnúť 14 reaktorov z 58, ktoré v súčasnosti pracujú v 19 zariadeniach. Francúzsko by tak znížilo podiel energie čerpanej z jadrových elektrární na 50 percent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie